Elektrik enerji sistemlerinde bilgisayar destekli analiz yöntemleri
- Tez No: 34743
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HACI BODUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Günümüz d|e zaman çok önemlidir. Bu yüzden, bütün dalarda olduğu gibi, Enerji İletim Sistemlerinde de kısa zamanda çözüme ulaşma bakımından bilgisayarlar kullanılmaktadır. Bu araştırmada ; Enerji İletim Sistemlerinde, güç akış problemlerinin, bilgisayar ile çözüme yönelik iteratif yöntemleri anlatılmaktadır. Giriş bölümünde ; bir güç akış probleminin belirlenmesi ve n baralı bir enerji iletim sistemindeki güç ifadeleri ile, enerji sistemini bir devre ile modelliyip, düğüm ve çevre yöntemlerini kullanarak [Ybara] (bara admitans matrisi) 'nın oluşturulması anla tılmıştır. Daha sonra, baralar yük akışlarına göre tiplere ayrıl mıştır ve buradan bilinen değerler ile bilinmeyen değerler tespit 5 edilerek, gjiç akış denklemleri çıkarılmıştır. Bundan sonra da, Gauss-Seidel ve Newton-Raphson Yöntemleri ile güç ifadelerinin bu lunması teorik olarak anlatılmıştır. Simetrili Bileşenler bölümünde, 3 fazlı bir enerji iletim sisteminde bir a (a=ll 120°) operatörü belirleyerek, dengeli bir sistemin, Simetrili Bileşenlerdeki gerilim ve güç ifadelerinin bulunuşu ile, dengeli ve dengesiz arızalar hakkında kısa bir genel bilgi verilmiştir. Güç Sistem İfadelerinde ise, daha önce giriş bölümünde teorik olarak verilen Gauss-Seidel ve Newton-Raphson iteratif çözüm yön temleri, daha derinlemesine ve bilgisayar ile çözüme yönelik olarak anlatılmıştır. Daha sonra da uygulama bölümünde verilen bir çözümlü örnek ile ve Ek-2 bölümünde verilen bir Basic program dili yazılımı ile bu konu pekiştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays time is very essential. There-Fore, computers are used in energy transmission systems -for reaching the solution in a short time. In this research, the iterative methods related to computer are described for load -flow problems in energy trans mission system. The -formation of a CYbusH (bus admittance matrix) by node and loop methods, modifying the energy system by a circuit, by power expressions of n bused energy transmission systems are described in the introduction section. After that buses are classified according to load flows and load flow equations are found by using the determined known and unknown values. After all, theoretical determination of power expressions by Gauss-Seidel and Newton- Raphson methods are elucidated. A brief general in formation about determination of balanced and unbalanced errors by forming the equations of voltage and power expressions in a balanced system by determining an a operator (a=l 1 120° ) in a three phases energy transmission system is given in the introduction section. Gauss-Seidel and Newton-Raphson iterative solution methods are described according to a computer usage and in details in Power System expression which was theoretically described in the introduction section. In the aplication section an example is given and resttified by a Basic program illustrated as Supp-2.