Yazılı basında cinsel suçlar: 2006-2008 yılları arasında Hürriyet ve Takvim gazetelerinde yayınlanan cinsel suç içerikli haberlerin içerik analizi
Sexual crimes in print media: The content analysis of the sexual crime news in Hürriyet and Takvim newspapers during 2006-2008
  1. Tez No: 347566
  2. Yazar: SERDAR EYİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Cinsel suçlarla ilgili ceza hukukunda, özellikle 2005 yılında yürürlüğe giren 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ile birlikte köklü değişiklikler yapılarak cinsel suça ve mağdurlarına ilişkin yanlış inanışlar ortadan kaldırılmıştır. Toplumun kültürel kodlarına derinlemesine işlemiş olan tecavüz mitleri, olayların ihbar edilmesini engelleyici bir rol üstlenmesinden dolayı, suçla mücadelede önemli bir yere sahiptir. Çünkü tecavüz mitlerinin cinsel suçlar açısından en önemli sonucu, mağdurun toplum nazarında suçlu duruma düşmemek için ihbarda bulunmaması, diğer bir deyişle cinsel suçlardaki saklı suçluluğun ortaya çıkmasıdır.Yapılan pek çok hukuki değişikliğe rağmen, tecavüz mitleri toplumsal planda hâlâ yerini korumaktadır. Bu noktada, medyanın önemli bir rolü bulunmaktadır. Çünkü tecavüz mitleri toplumdan beslenen medya aracılığıyla tekrardan üretilmekte ve haberlerde kullanılarak topluma empoze edilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the implementation of 5237 no. Turkish Criminal Code in 2005, radical changes were made concerning sexual crimes, as wiping rape myths embedded in criminal code. As hidden in cultural scripts of society, rape myths are essential to prevent the victim of sexual assault from reporting the incident. Because the significance of rape myths for sexual crimes is the prevention of victim to report and the emergence of black numbers in criminology.After several legislative changes, rape myths stay put in society. At this point, media burdens a very important mission. Because rape myths are reproduced and imposed to society by society-fed media.