Türkiye'de savunma sanayinin sanayileşmesini etkileyen faktörlerin analizi
The analysis of factors affecting the industrialization on defense industry in Turkey
  1. Tez No: 347567
  2. Yazar: AKİF DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER ALTUNOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, savunma sanayinde sanayileşmeyi etkileyen faktörleri ve bu faktörlerin sanayileşmeyi ne ölçüde etkilediğini bütüncül bir bakış açısıyla analiz etmek amacıyla yürütülmüştür. Bu maksatla, Türk Savunma Sanayinde çalışan 151 yöneticiden değerlendirme formu ile toplanan veriler kullanılarak bir araştırma yapılmıştır. Bulgulara ulaşmak için yapısal eşitlik modeli analizi ile birlikte korelâsyon analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgular incelendiğinde, devletin ve savunma sanayi iç dinamiklerinin sanayileşme üzerinde en etkili faktörler olduğu ortaya konmuştur. Bunların yanı sıra analiz sonuçları incelendiğinde, yapısal eşitlik modeli çerçevesinde ortaya konan ilişkiler desteklenmiştir. Tüm bulgular değerlendirildiğinde; devlet, savunma sanayine alternatif çözümler, savunma sanayi iç dinamikleri, uluslararası savunma sanayi ve tedarik yöntemlerinin Türkiye'de savunma sanayinin sanayileşmesini etkileyen faktörler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to find out the factors affecting the industrialization and to analyze to what extend these factors are affecting the industrialization in defense industry. For this purpose, a field study was executed on 151 managers who work in Turkish Defense Industry. Besides structural equation model analysis, correlation analysis was conducted. Findings showed that the government and defense industry internal dynamics are the most effective factors on industrialization. With the examination of results as a whole, it was found that the government, alternatives to defense industry, defense industry internal dynamics, international defense industry and acquisition models are the factors affecting the industrialization on defense industry in Turkey.