Deneysel kemik defektlerinde ephrin B2 uygulamasının kemik iyileşmesine etkisinin histopatolojik ve histomorfometrik incelenmesi
The histopathological effects of the aplication of ephrin-B2 ligand solution on the healing of experimental bone defects on rats
- Tez No: 347632
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZHAN KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmamızda, son yıllarda kemik metabolizmasında yer edinmeye başlamış bir protein grubu olan ephrin-B2 ligandları?nın kemik dokusu iyileşmesi üzerine olan etkilerini histopatolojik olarak değerlendirmeyi amaçladık. Ephrin-ligandları, bir tirosinkinaz reseptörü olan Eph-Reseptörleri ile birlikte Eph-Protein ailesine dahildirler. Nörolojik gelişim, anjiyogenez ve mesenhimal kök hücre migrasyonu gibi konularda önemli role sahip olduğu bilinen bu protein grubunun, kemik metabolizmasının hem patolojik durumlarında, hem de fizyolojik kemik yeniden şekillenmesinde önemli rol oynadığı belirtilmiştir. Çalışmamızda kullanılan toplam 60 Sprague-Dawley sıçanda hazırlanan defektlerin 24 tanesine tedavi gurubu olarak ephrin-B2 ligand solüsyonu emdirilmiş absorbe olabilen steril jelatin sünger, 21 tanesine de negatif kontrol gurubu olarak sadece fosfatlanmış tampon çözelti (PBS) emdirilmiş absorbe olabilen steril jelatin sünger yerleştirildi. Ayrıca boş defektlerin olduğu 15 hayvandan oluşan bir de sham kontrol grubu oluşturuldu. Tüm gruplar 7.,14. ve 30. günde iltihap, nekroz, fibrozis, yeni kemik oluşumu ve yabancı cisim reaksiyonu açısından histopatolojik olarak ele alındı, elde edilen bulgular istatistiksel olarak değerlendirildi. Histopatolojik değerlendirmeler sonucu elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde 7. günde ephrin-B2 ligand solüsyonu emdirilmiş absorbe olabilen jelatin sünger grubundaki fibrozis ve yeni kemik oluşum alanlarının sadece absorbe olabilen jelatin sünger yerleştirilen kontrol grubuna oranla istatistiksel olarak anlamlı derecede daha fazla olduğu saptandı Yeni kemik alanının alan yüzdeleri açısından, tedavi ve negatif kontrol grupları arasında yapılan kıyaslamada istatistiksel anlamlılık kaydedildi. Çalışmamızın sonucunda sıçanlarda oluşturulan kemik defekterine uygulanan ephrin-B2 ligand solüsyonunun kemik iyileşmesi üzerinde olumlu etki gösterdiğini belirledik. Bu bilgiler ışığında ephrin-B2 ligand solüsyonunun potansiyel bir farmakolojik ajan olarak kullanılabilirliğini sağlamak amacıyla, materyalin farmakokinetik ve farmakodinamik özelliklerini ve olası yan etkilerini tespit etmek için daha kapsamlı disiplinler arası araştırmalar yapmak gerektiğini ve bu çalışmanın ileride yapılacak olan preklinik, klinik ve deneysel çalışmalara temel oluşturabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
We aimed to evaluate the histopathological effects of liquid ephrin-b2 ligand solution on the healing of experimental bone defects on rats in our study. 60 Sprague-Dawley male rats were used in this study. Rats were equally divided into three main groups due to the sacrification dates respectively, 7, 14 and 30 days. 5 mm long and 3 mm wide cortico-cancellous bone defects in right tibia of each rat are done. Ephrin-B2-Fc solution was applied with Gel-Foam on 24 rats as treatment group and as a negative control group Gel-Foam with PBS-Fc solution was applied on 24 rats. The other main group of 24 rats is the control group. We evaluated the histopathological effects on the bone at the 7th, 14th and 30th days according to the sacrification times. According to the statistically evaluated data from the histopathological findings, there are significant differences in the fibrosis, osteoid and inflammation fields between both ephrin-B2 treated and the control group. We observed significantly increased fibrosis and osteoid fields in ephrin-B2 treatment group then control group at the 7th day. Furthermore we showed that the ephrin-B2 involves the inflammation sytem. At the 30th day we observed in ephrin-B2 treated group significantly decreased inflammation field then control group. Regarding to this findings we suggest that the potential pharmacologic use of ephrin-B2 application needs more preclinical researches to gain more information about the pharmacokinetics, pharmacodynamics and its side effects as well. We observed a positive effect of ephrin-B2 on the healing of experimental bone defects on rats and think that this study may provide a baseline for further preclinical and clinical and experimental research.