Ratlarda geçici anevrizma klibine bağlı karotis damar hasarı üzerine barnidipinin histopatolojik etkileri
The effect of barnidipin on carotis vasculary injury after temporary clippingin a rat model
- Tez No: 347667
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BAYKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Biz bu çalışmamızda geçici anevrizma klibine bağlı gelişen vasküler hasarın azaltılmasında veya önlenmesinde barnidipinin etkinliğini ölçmeyi amaçladık. Bu amaçla 40 adet dişi rat 5 gruba ayrılarak çalışma yapıldı. 1. grup kontrol grubu olarak kabul edilirken 2. ve 3. gruplara Yaşargil düz geçici anevrizma klibi uygulandı ve sırayla birinci ve üçüncü günlerde carotis kominis arterden örnek alındı. 4. ve 5. gruplarda ise yine Yaşargil düz geçici anevrizma klibi uygulanmasının takiben intraperitoneal barnidipin verilerek, sırayla birinci ve üçüncü günlerde örnekler alındı. Endotel ve damar düz kas tabakası histopatolojik olarak incelendi. Sonuç olarak; barnidipin , geçici anevrizma kliplemesine bağlı oluşan vasküler hasarı önlemede yeterli etkinliğe sahip değildir. Anahtar kelimeler : barnidipin , geçici anevrizma klibi , vasküler hasar , A. Carotis communis , endotel hasarı , damar düz kas hasarı , kalsiyum kanal blokörü , anevrizma , subaraknoid kanama , klipleme
Özet (Çeviri)
İn this study ; we evaluated effects of barnidipin on preventing or reducing vascualar damage induced a temporary clipping. For this purpose 40 rats is used and they have examined in five groups. The first group is control group. In 2. and 3. groups we used Yasargil temporary aneurysm clip. Also , in 4. and 5. groups we used Yasargil temporary aneurysm clip. After clipping we gave them barnidipin in intraperitoneal. In order ; after first and third days we received biopsy from their arteria carotis communis . Examined histopatologically classified as endothelial and vascular smooth muscle layer. As a result ; barnidinin is not enough to prevent temporaray aneurysm clip ` s vasvular damage . Key words : barnidpin , temporary aneurysm clip , vasculary damage , endothelial damage , vasculary smooth muscle damage , calcium channel blocker , aneurysm , subaracnoid hemorrhage , clipping