Polikistik over sendromunda endotel progenitör hücre
The endothelial progenitor cell in polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 347666
  2. Yazar: ÖZGE ÜÇÜNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÖNDER ERSÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma ile tüm dünyada yaygın olarak görülen bir endokrin patoloji olan PKOS'unda endotel progenitör hücreyi değerlendirmek; insülin direnci, obezite, dislipidemi ve inflamasyon gibi diğer kardiyovasküler risk faktörleri ile EPH arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlandı. Bu amaçla, 40 tane yeni tanı konmuş ve hiç tedavi almamış, anovulatuar polikistik over sendromu vakası çalışmaya alındı. Hastalar insülin direnci bulunan ve bulunmayan olarak iki gruba ayrıldı. Kontrol grubu olarak yaş ve cins uyumlu 20 sağlıklı birey seçildi. Tüm gruplarda glukoz, insülin, C-peptid, total kolesterol, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol, trigliserid, folikül stimüle edici hormon (FSH), luteinizan hormon (LH), östradiol, total testosteron, serbest testosteron, 17-alfa hidroksi progesteron, dehidroepiandrosteron sülfat (DHEA-SO4), hs C-reaktif protein (CRP), fibrinojen, ferritin, vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF), interselüler adezyon molekülü-1 (ICAM-1), vasküler hücre adezyon molekülü-1 (VCAM-1), endotelyal lökosit adezyon molekülü-1 (E-Selektin) ve matriks metalloproteinaz 9 (MMP-9) ve EPH ölçümleri yapıldı. İnsülin direnci olan PKOS'lu hastalarda kontrol grubuna göre glukoz ve trigliserid seviyeleri anlamlı olarak yüksekken, HDL-kolesterol seviyesi anlamlı olarak düşük bulundu. İnsülin direnci olan PKOS'lu hastalarda kontrol grubuna göre hsCRP, fibrinojen ve ferritin seviyeleri anlamlı olarak yüksek bulundu. İnsülin direnci olan PKOS'lu hastalarda kontrol grubuna göre E-Selektin ve MMP-9 seviyeleri anlamlı olarak yüksek bulundu. ICAM-1, VCAM-1 ve VEGF seviyeleri yüksek olmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı değildi. İnsülin direnci olmayan PKOS'lu hastalarda kontrol grubuna göre VCAM-1 seviyesi anlamlı olarak yüksek bulundu. Her iki PKOS'lu hasta grubunda EPH sayısı kontrol grubu ile benzerdi. Yapılan korelasyon analizinde dikkat çekici bir sonuca rastlanmadı. Sonuç olarak, insülin direnci olan PKOS'lu hastalarda serum hsCRP, fibrinojen, ferritin, E-Selektin ve MMP-9'un daha belirgin olarak yüksek olmasının kardiyovasküler hastalık riskini artırabileceği sonucuna varılmıştır. PKOS'da diğer kardiyovasküler hastalık risk faktörleri ile endotel progenitör hücre sayısı arasında bir ilişki bulunmamıştır
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to assess endothelial progenitor cells and to investigate the relationship between the EPC and insulin resistance, obesity, dyslipidemia, and other cardiovascular risk factors like inflammation, in the PCOS patients, which is a common endocrine pathology all over the world. For this purpose, 40 newly diagnosed and untreated, anovulatory polycystic ovary syndrome cases were enrolled into the study. Patients were divided into two groups according to the presence of insulin resistance. Age and sex matched control group of 20 healthy subjects were selected. Glucose, insulin, C-peptide, total cholesterol, HDL-cholesterol, LDL-cholesterol, triglycerides, follicle-stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), estradiol, total testosterone, free testosterone, 17-alpha-hydroxy progesterone, dehydroepiandrosterone sulfate (DHEA-SO4), high sensitive C-reactive protein (hs-CRP), fibrinogen, ferritin, vascular endothelial growth factor (VEGF), intercellular adhesion molecule-1 (ICAM-1), vascular cell adhesion molecule-1 (VCAM-1), endothelial leukocyte adhesion molecule-1 (E-selectin) and matrix metalloproteinase 9 (MMP-9) levels and EPC count were measured. In PCOS patients group with insulin resistance, glucose and triglyceride levels were significantly higher than the control group and HDL-cholesterol levels were significantly lower. Also in this group hsCRP, fibrinogen, and ferritin levels were significantly higher than controls. In PCOS patients group with insulin resistance E-selectin and MMP-9 levels were significantly higher than controls, while ICAM-1, VCAM-1 and VEGF levels were higher but not statistically significantly. In PCOS patients group without insulin resistance, only VCAM-1 levels were significantly higher than controls. EPC counts were similar in both groups of the patients with PCOS and the control group. We did not find a remarkable result in correlation analysis. As a result, serum levels of hsCRP, fibrinogen, ferritin, VCAM-1, E-selectin and MMP-9 were found to be elevated in PCOS predominantly in the patients with insulin resistance and may increase the risk of cardiovascular disease. In PCOS there is no correlation between cardiovascular disease risk factors and endothelial progenitor cell count.