Plak tip psoriasis hastalarında oral trigliserid tolerans testi ile tromboza yatkınlık belirteçleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The evaluation of the relationship between oral triglyceride tolerance test and susceptibility markers for thrombosis in the patients with plaque type psoriasis
- Tez No: 347681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ YAYLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Psoriasis hastalarında lipid metobolizmasındaki bozukluklar ve kardiyovasküler hastalıklar açısından yatkınlıklar farklı çalışmalarda ortaya konmuştur. Ancak, psoriasisteki dislipidemik durumu, post-prandial lipid metabolizmasını değerlendirmekte kullanılan oral trigiliserid tolerans testi (OTTT) ile araştıran bir çalışma mevcut değildir. Benzer şekilde, psoriasis hastalarındaki tromboz eğiliminde, koagülasyon faktörlerinin rolünü inceleyen yeterince çalışma bulunmamaktadır. Çalışmaya Mart 2012-Haziran 2012 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Polikliniği'ne başvurarak plak tip psoriasis tanısı almış olan hastalar ve sağlıklı kontroller dahil edildi. Hasta ve kontrol grubundan uygun şekilde alınan kan örneklerinden elde edilen serumlarda trigliserid, total kolesterol ve alt tipleri yanında, koagülasyon ile ilişkili parametrelerden doku faktörü, faktör VIIa, Trombinin aktive ettiği fibrinoliz inhibitörü (TAFI), plazminojen aktivatör inhibitörü-1(PAI-1), tıssue plazmınojen aktivatörü(t-PA), CD40 ligand düzeyleri çalışıldı. Çalışmamızda lipid metabolizması açısından, psoriasisli hastalarda total kolesterol ve LDL-kolesterol değerleri kontrol grubundan istatistiksel olarak farklı değildi. (p=0,255) (p=0,141). HDL-kolesterol değerleri ise psoriasisli hastalarda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük saptandı. (p=0,015).
Özet (Çeviri)
The predispositions of lipid metabolism disorders and cardiovascular diseases have revealed in different studies for the patients with psoriasis. However, there is no study which investigates the dyslipidemic status in psoriasis by using oral triglyceride tolerance test (OTTT), a test for the evaluation of post-prandial lipid metabolism. Similarly, there are not enough studies which investigate the role of coagulation factors in the predisposition to thrombosis in th patient with psoriasis. The patients whom diagnosed as plaque type psoriasis at the Dermatology outpatient clinic of Faculty Medicine in Karadeniz Technical University between March 2012 and June 2012 and healthy controls were included in the study. The levels of triglycerid, total cholesterol and subtypes, and some coagulation parameters including tissue factor, factor VIIa, thrombin-activated fibrinolysis inhibitor (TAFI), plasminogen activator inhibitor-1 (PAI-1), tissue plasminogen activator (t-PA), CD40 ligand were measured on the sera from blood samples of patients and control subjects. In terms of lipid metabolism, total cholesterol and LDL-cholesterol levels of psoriatic patients and control group were not statistically different (p=0.255) (p=0.141). HDL-cholesterol levels were significantly lower in patients with psoriasis, respectively (p=0.015).