Silika ve titanyum dioksit ilavesinin iki farklı maksillofasiyal silikon elastomerin mekanik özelliklerine etkisi
Effect of silica and titanium dioxide addition on the mechanical properties of two different maxillofacial silicone elastomers
  1. Tez No: 347715
  2. Yazar: PINAR ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ERASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çene yüz protezlerinin yapım aşamasında, ideal mekanik özelliklerinin olması sebebiyle silikon elastomerler kullanılmaktadır. Çene yüz protezlerinde kullanılan silikon elastomerlerin yüksek çekme ve yırtılma dayanımına, ideal uzama yüzdesine ve dokularla uyumlu ideal bir sertliğe sahip olması beklenir. Bu çalışmanın amacı silika ve titanyum dioksit ilavesinin iki farklı silikon elastomerin mekanik özelliklerine (çekme dayanımı, uzama yüzdesi, yırtılma dayanımı ve sertlik) etkisini incelemektir. Bu çalışmada A-2000 ve A-2006 silikon elastomerinin her biri dört alt gruba ayrılmıştır. Birinci grup kontrol grubu olup silikon elastomere herhangi bir madde ilave edilmemiştir. Diğer gruplar sırasıyla titanyum dioksit, tütsülenmiş silika ve silanlanmış silika gruplarıdır. Her bir grupta çekme dayanımı ve uzama yüzdesi için 10 örnek, yırtılma dayanımı için 10 örnek ve setlik ölçümü için 10 örnek olmak üzere toplamda 30 örnek hazırlanmıştır. Çalışmada her bir silikon elastomer için 120 adet olmak üzere, toplamda 240 adet silikon örnek test edilmiştir. Çekme dayanımı, uzama yüzdesi ve yırtılma dayanımı testlerinde istatistiksel olarak verileri tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Tukey HSD testleri uygulanmıştır. Sertlik testine ait verilere Kruskal Wallis ve Mann-Whitney U testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Silicone based elastomeric materials are commonly used for over years to fabricate the maxillofacial prosthesis. Silicone elastomers used in maxillo-facial prosthetics are supposed to have ideal high tensile and tear strength, elongation percentage and be compatible with the ideal hardness. The aim of this study was to evaluate and compare of silica and nanosized oxide addition on the mechanical properties of two different RTV silicone elastomers. In this study, A-2000 and A-2006 silicone elastomers, each divided into four subgroups. The first group was the control group which are not included in the silicone elastomer of any substance. Other groups, respectively, titanium dioxide, fumed silica and silanated silica groups. For tensile strength and elongation percentage of each group of 10 samples, 10 samples for tear resistance and 10 samples for the hardness and with a total 30 samples were prepared for the measurement. In this study, including 120 for each silicone elastomer, total of 240 silicone specimens were tested. Test results for tensile strength, elongation percentage and tear strength were statistically analyzed by one-way analysis of variance (ANOVA) and for multiple comparisons, Tukey HSD method was used. For the hardness test results, Kruskal Wallis and Mann-Whitney U test methods were used.