Stabil angina pektorisli hastalarda vaspin ve visfatin düzeylerinin değerlendirilmesi ve koroner arter hastalığı ciddiyeti ile ilişkisi
Evaluation of serum levels of vaspin and visfatin and their relationship with coronary artery disease severity in stabil angina pectoris patients
- Tez No: 347745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yağ dokusunun vücutta aşırı birikimi ile ifade edilen obezite, dünya çapında bir salgın hastalık ve koroner arter hastalığı (KAH) için bağımsız bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda yağ dokusundan salgılanan bazı adipokinlerin aterosklerotik süreçle ilişkili olabileceği gösterilmiştir. Biz de bu çalışmamızda vaspin ve visfatin adipokinlerinin KAH ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza stabil angina pektorisle başvuran, koroner anjiografisinde en az bir damarda % 50 ve daha fazla darlık olan 58 hasta ve herhangi bir kronik hastalık öyküsü olmayan, efor stres testi negatif saptanan 21 sağlıklı olgu dahil edildi. KAH ciddiyetinin değerlendirilmesinde Gensini skoru kullanıldı. Tüm olgular demografik özellikleri ve kardiyovasküler risk faktörleri açısından sorgulandı. Tüm olgulardan elde edilen serumlardan ELISA yöntemi ile vaspin ve visfatinin yanı sıra açlık glukozu ve lipid profili çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Obesity, expressed by adipose tissue accumulation, constitutes a worldwide epidemic and independent risk factor for coronary artery disease (CAD). Recent studies have shown that various adipokines secreted by adipose tissue could be related with atherosclerotic process. In this study we aimed to investigate the relationship between vaspin and visfatin with CAD. We enrolled 58 patients with stable angina pectoris who had stenosis of 50% or more of the luminal diameter in a major epicardial coronary vessel proven by angiographically and 21 healthy control subjects with a negative exercise stress test and without a history of any chronic disease. The severity of CAD was assessed using coronary angiography by the Gensini score. All subjects were questioned in terms of demographic characteristics and cardiovascular risk factors. Vaspin and visfatin levels, fasting plasma glucose and lipid profile were determined from serums of patients.