Toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe ve Türkiye: Kavram ve yöntem sorunları
Gender sensitive budgeting and Turkey: Concept and methodology problems
  1. Tez No: 348205
  2. Yazar: MUSTAFA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY TOKSÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçe ve Türkiye: Kavram ve Yöntem Sorunları yazını, etkileşim ve ilişki içinde iki ana hatta gelişmektedir. Biri, toplumsal cinsiyet perspektifinden devlet bütçesi veya yerel yönetim bütçelerinin analizine dönük çalışmalardır. Bu çalışmalar, bütçe konusunda anaakım yaklaşımların ve hatta diğer heterodoks yaklaşımların eleştirel analizlerine odaklanmaktadır. Bu bağlamda bütçe politikalarının kadın/kız çocukları ve toplumsal cinsiyet ilişkileri üzerine etkilerini değerlendirmek için farklı kavramlar ve metotlar geliştirilmektedir. Diğer hat ise bütçenin uygulamalı ve politik müzakere boyutlarına odaklanmaktadır. TCDB inisiyatifleri bir dizi ülkede yakın yıllarda toplumsal cinsiyet perspektifin bütçe sürecinin hazırlanması, kanunlaşması, uygulanması ve denetimi aşamalarına dâhil edilmesine dönük çalışmalardır. Kadın ve kız çocukları için ayrı bir bütçe ayrılması değildir. TCDB inisiyatifleri cari bütçe sürecinin tüm aşamalarında toplumsal cinsiyetin anaakımlaştırılmasını dönük çaba içindedir. Artan yeni çalışmalarla TCDB yazını, dünyada büyüyen TCDB inisiyatiflerini destekliyor. Ancak cari bütçe çerçevesi, TCDB yazınının son yirmi yıllık birikimince ikame edilecek düzeyde değil. Boşluk noktaları genel olarak üç konuda ifade edilebilir. Birincisi, TCDB çalışmaları bir sosyal bilim felsefesi olarak feminizmin epistemolojik ve metodolojik kabullerine göz önünde bulundurulmalıdır. İkinci olarak, TCDB çalışmaları feminist ekonominin yanısıra diğer feminist sosyal bilim disiplinlerinin ilgili gündemlerini göz önünde bulundurmak zorundadır. Son olarak muhasebe sistemi, kodlama ve sınıflandırma problemleri, kamu personel yönetimi, kamu ihale sistemi, taşınmaz varlık yönetimi, iç kontrol, yasama ve yargı denetimi gibi bütçenin diğer yönleri bütünsel bir yaklaşımla göz önünde bulundurmalıdır.
Özet (Çeviri)
Gender sensitive budgeting (GSB) literature has been improved in two areas which are in interaction and relation with each other. One of them is the analysis of the state budget or the local government budget from a gender perspective. This literature, in the light of feminist political economics criticizes gender blind mainstream or heterodox economy approaches on budgeting. In this context, different concepts and methods have been developed for examining the impacts of budget policies on women/girls and gender relations. The other main area is focusing on applied and political negotiation aspects of budgeting. GSB initiatives are the studies that aim to incorporate a gender perspective into the preparation, implementation and control stages of all budgetary processes in a range of countries in recent years. They are not aiming to allocate a separate budget for women and girls. GSB initiatives seek to create enabling mainstreaming the gender perspective into all stages of the current budget cycle. The blank points can generally be stated in three subjects. Firstly, the GSB studies should consider the epistemological and methodological acceptances of feminism. Secondly, the GSB studies should take into consideration the other feminist social science disciplines and its relevant agendas as well as feminist economics. Lastly, it should consider the other aspects of budgeting.