Türk ve Azerbaycan basınında Ermeni sorunu: 2009 - 2010 dönemindeki olaylarla ilgili Cumhuriyet ve Yeni Müsavat Gazeteleri üzerinden karşılaştırmalı bir içerik analizi
  1. Tez No: 348209
  2. Yazar: MELAHET HESENOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA BECERİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışmada Azerbaycan ve Türkiye ilişkileri göz önüne alınarak, Ermeni sorunu ile ilgili olarak ?Cumhuriyet? ve ?Yeni Müsavat? gazetelerinde yayımlanan haberlerden tesadüfi örneklem yoluyla haberler seçilerek analiz edilmiştir. Türk ve Azerbaycan basınında Ermeni sorununun nasıl yer aldığını tespit edilebilmesi için Cumhuriyet ve Yeni Müsavat gazeteleri seçildikten sonra, Türk ve Azerbaycan basınında ilgili konuların yoğun yaşandığı dönemler taranmıştır. Yapılan araştırma sonucunda, 2009-2010 senelerinde Cumhuriyet ve Yeni Müsavat gazetelerinde Ermeni sorununa ilişkin çıkan haberler tespit edilerek araştırmaya dahil edilmiştir. Konu ile ilgili çıkan haberler doğrultusunda, Türkiye-Azerbaycan ilişkileri ile ilgili olumsuz bazı ifade ve kavramlara yer verilmişse de, olumlu ifade ve görüşler ağırlıklı olarak yer almıştır. Sonuç itibariyle, araştırma sonuçları Türk ve Azerbaycan basınında Ermeni sorunu çerçevesinde Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin olumlu bir yönelim içinde olduğu varsayımını kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the relations between Azerbaijan and Turkey, in this study the articles concerning the Armenian issue were chosen and analyzed through the random sampling in both ?Cumhuriyet? and ?Yeni Müsavat? newspapers. In order to research how the Armenian issue represented in both Cumhuriyet and Yeni Müsavat newspapers, intense periods of Turkish and Azerbaijani media related issues were reviewed. The articles of those newspapers as regards to the Armenian issue has been identified and included in the study depending on the research of the period between 2009 and 2010 years. Despite some of the negative thoughts, as predominantly the positive opinions and statements were taken place in the articles regarding the relations between Azerbaijan and Turkey, in both of Yeni Müsavat and Cumhuriyet newspapers in the context of Armenian issue. Consequently, the assumption of the study is confirmed within the research of articles which were published during that period in terms of the representation of relations between those countries.