Nar ( punica granatum L. ) meyva kabuğundan elde edilen renkler ve bu renklerin yün halı iplikleri üzerindeki ışık ve sürtünme hastalıkları
The Colours of peel pomegranate ( punica granatum L. ) and their colours fastness to light and rubbing on wool carpet yarn
- Tez No: 34821
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Home Economics, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi NAR (PUNİCA GRANATUM L) MEYVA KABU?UNDAN ELDE EDİLEN RENKLER VE BU RENKLERİN YÜN HALI İPLİKLERİ ÜZERİNDEKİ IŞIK VE SÜRTÜNME HASLIKLARI Bakiye KILIÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman:Prof.Dr.Mustafa ARLI 1994, Sayfa: 50 ]üri:Prof.Dr.Mustafa ARLI Prof.Dr.Seniha HASİPEK Prof.Dr.Yahşi YAZICIO?LU Nar (Punica granattım L.), boya bitkileri içerisinde yer almakta, boyacılıkta genellikle meyva kabuğu kullanılmaktadır.Nar meyva kabuğundan elde edilen renklerin yün halı iplikleri üzerindeki ışık ve sürtünme haslığı incelenmiştir.Nar meyva kabuğu ile herhangi bir renk elde etmek için boyamada seçilecek en ideal boyama yöntemi, en ideal mordan ve uygun mordan oranı, bitki oranı ve yeni standartlara göre haslık derecelerinin belirlenmesine çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Nar(Punica granatum L), Işık haslığı, Sürtünme haslığı.
Özet (Çeviri)
İİ ABSTRACT Masters Thesis THE COLOURS OF PEEL OF POMEGRANATE (PUNICA GRANATUM L) AND THEIR COLOURS FASTNESES TO LIGHT AND RUBBING ON WOOL CARPET YARN Bakiye KILIÇ Ankara University Graduate School of Natural and Aplied Sciences Department of Home Economics Supervisor. Prof. Dr. Mustafa ARLI 1994, Page:50 lurry: Prof. Dr. Mustafa ARLI Prof.Dr.Seniha HASİPEK Prof.Dr.Yahşj YAZICIO?LU PomegranatelPunica granatum L.) has been in natural dyes and its peel has been usually used in dying. In this research, the colours acquired from peel of pomegranate (Punica granatum L.) and their colour fastnesses to light and rubbing on wool carpet yarn were studied. The aim was to determine the most proper dying technique fixed for any colour the most proper mordant, mordant ratio, plant ratio and new standardts according to fastness degree. KEY WORDSrPomegranate (Punica granatum L.), colour fastness to light and Colour fastness to rubbing.