Buji ile ateşlemeli iki zamanlı bir motorda; benzin biyodizel karışımının performans ve emisyona etkisi
A two-stroke engine spark ignition; effect of biodiesel fuel mixture of performance and emissions
  1. Tez No: 348357
  2. Yazar: MEHMET ALİ BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN SEKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Dünyada, iki zamanlı benzin ile çalışan karterden doldurmalı motorlar, çevre için ciddi emisyon ve hava kirliliği oluşturmaktadır. Bu tip motorlar eskiyen teknolojileriyle birlikte ülkemizde kısmen, daha yoğun kullanım oranıyla kalabalık Asya ve gelişememiş kimi ülkelerde çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Bu çalışmada iki zamanlı motorlarda kullanılan standart madeni yağ (2T) yerine çeşitli oranlarda biyodizel kullanılarak ölçümler yapılmış; elde edilen sonuçlar kayıt edilmiştir. Deneysel çalışmalarda evsel atık yağlardan elde edilen biyodizel kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Around the world, working with two-cycle gasoline engines fill the crank case to the environment and air pollution is a serious emissions. These types of engines with aging technologies in our country, in part, to grown more in tense utilization rate in some countries in Asia and used in various fields populated. Two-stroke engines used in this study the standard mineral oil (2T) in stead of using the measurements made at various ratios of biodiesel, the result sobtained were recorded. Biodiesel derived from household waste oils used in experimental studies.