Bitkisel ve kimyasal koruyucularla emprenye edilen sarıçam odununun bazı fiziksel ve biyolojik özellikleri
Some physical and biological properties of scots pine treated with natural and chemical preservatives
- Tez No: 348391
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de doğal olarak yetişen sarıçam ağacı öz ve diri odun örnekleri, bitkisel kökenli valeks (palamut ekstraktı) ve referans madde olarak öngörülen CCA ve de yeni nesil emprenye maddelerinden CBA-A (Tanalith E) ile emprenye edilerek söz konusu maddelerin koruyucu etkinlikleri, çeşitli mekanik (liflere paralel basınç direnci testi), fiziksel (özgül ağırlık) ve biyolojik başarım testleriyle (mantar ve böcek zararı) mukayeseli olarak araştırılmıştır. Sonuç olarak; bitkisel koruyucu olarak kullanılması umut edilen valeksin odunun fiziksel, mekanik ve biyolojik özelliklerini genellikle olumsuz etkilediği belirlenmiştir. CCA'nın ve CBA-A'nın ise biyolojik testlerdeki zehirlilik etkisi memnun edici bulunurken mekanik özelliklerde kısmi performans düşüklükleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, hearthwood and sapwood specimens of the Scots pine which is naturally grown in Turkey were treated with some natural (valex) and chemical preservatives such as CCA(Copper/ Chrome/Arsenic), CBA (Copper/Boron/Azole). The wood protective activity of this chemicals were investigated. Additionally the some mechanical test (Compression strenght parallel to grain), physical test (density), and biological test (wood decay, insect and termite tests) were performed. As a result of this study, it was found that; valex had generally negative effects on the physical, mechanical and biological properties of wood specimens. However, chemical preservatives (CCA and CBA) had positive effects on biological tests of wood specimens, and these chemicals partially caused negative effects on mechanical properties of wood specimens