Dızayn of ıonıc and electrıc fıeld-sensıtıve polyampholyte hydrogels and ınvestıgatıon of theır usage ın drug release studıes
Iyonik ve sicaklik duyarli polimerlerin tasarimi ve ilaç salim çalişmalarindaki kullaniminin araştirilmasi
- Tez No: 348392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
3-akrilamidopropiltrimetilamonyum klorür (APTMACl), akrilamid (AAm) monomerlerini ve laponit silika jelini içeren poliamfolit hidrojel serisi (PAHs) radikalik polimerleşme tekniği ile sentezlenmiştir. İki radikalik fonksiyonel uca sahip ve esnek bir çapraz bağlayıcı olan etilenglikol dimetakrilat (EGDMA) tüm polimer zincirleri için çapraz bağlayıcı olarak seçilmiştir. Hazırlanan PAH hidrojellerinin poliamfolit davranışına ağ yapılı hidrojellerdeki laponit derişiminin etkisi araştırılmıştır. Poliamfolit hidrojeller içerdikleri laponit miktarına göre PAH-1, PAH-2 ve PAH-3 olarak isimlendirilmiştir. PAH hidrojelleri Fourier dönüşümlü IR spektroskopisi, termogravimetri ve şişme çalışmaları ile karakterize edilmiştir. Laponitin esnekliği nedeniyle hidrojellerdeki laponit içeriği arttıkça PAH jellerinin mekanik dayanımlarının arttığı gözlenmiştir. Hidrojellerin dinamik ve kinetik şişme ölçümleri benzetilmiş gastrik sıvılarda (pH 1.1 and pH 7.4) gerçekleştirilmiştir. Deneysel veriler hidrojellerin şişme davranışlarının ikinci dereceden şişme kinetiğine uyduğunu göstermiştir. Hidrojellerin şişme davranışlarına pH ve iyonik şiddet (I) etkisi derişimi I=0.1-3.5 mol dm-3 aralığında değişen NaCl çözeltileri ile araştırılmıştır. Buna ek olarak, elektriksel alan duyarlı şişme çalışmaları gerçekleştirilmiş ve bu çalışmada hazırlanan poliamfolit hidrojellerin elektriksel alan duyarlı hidrojeller olduğu belirlenmiştir. İlaç salım çalışmaları model bir hidrofilik ilaç olan parasetamol kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Hidrojellerden parasetamolün in vitro salımı pH=1.1 ve pH=7.4 olan çözeltilerde çalışılmıştır ve hidrojeller her iki pH değerinde de ilaç moleküllerini salmıştır. Bu projede sentezlenen PAH hidrojellerinin biyotıp alanındaki ilaç salımı ve çevre kimyası alanındaki adsorpsiyon-desorpsiyon çalışmalarında değerlendirilebilecekleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Series of polyampholyte hydrogels (pAMFs) contain 3-acrylamidopropyltrimethyl-ammonium chloride (APTMACl) and acrylamide monomers and laponite silica gel are synthesized via radical polymerization technique. Ethyleneglycol dimethacrylate EGDMA, that has two radicalic functional end and flexible crosslinker, was selected as crosslinker for all polymer chains. The influence of laponite concentration in the network hydrogels on polyampholyte behaviour of prepared hydrogels was evaluated. Polyampholyte hydrogels were named as PAH-1, PAH-2, and PAH-3 according to their laponite amount. PAH hydrogels were characterized by Fourier transform IR spectroscopy, thermogravimetry, and swelling tests. It was observed that the increasing of laponite content of hydrogels increased the mechanical strenght of PAH gels due to laponite is flexible. Dynamic and kinetic swelling measurements of hydrogels were carried out in simulated gastric fluids (pH 1.1 and pH 7.4). The experimental data clearly suggested that the swelling process of hydrogels obeys second-order kinetics. pH and ionic strength (I) effect on swelling behaviours the hydrogels was investigated by using NaCl solutions with concentrations ranged I=0.1-3.5 mol dm-3. In addition to this, electrical field-sensitive swelling experiments performed and it was determined that the polyampholyte hydrogels prepared in this study are electrical field-sensitive hydrogels. Drug release studies was investigated using paracetamol as a model hydrophilic drug. The in vitro release of paracetamol from hydrogels was studied in solutions with pH=1.1 and pH=7.4 and the hydrogels released drug molecules at both pH. It was concluded that PAH hydrogels synthesized in this project were evaluated for drug release in biomedicine area and the other adsorption-desorption studies in environmental chemistry areas.