C18H15N5O2S organik bileşiğinin X-ışınları kırınım yöntemi ile kristal yapı analizi ve kuantum mekaniksel hesaplamaları
The crystal structure analysis of the C18H15N5O2S organic compound by X-ray diffraction method and its the quantum mechanical calculations
  1. Tez No: 348414
  2. Yazar: NURAY HEKİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, farmakolojik özelliğe sahip bir tek kristalin X-ışınları kırınım yöntemi ile yapısı aydınlatılmıştır. İncelenen bileşik, C18H15N5O2S, 3-[(4-{[(2-Methylphenyl)methylidene]amino}-5-thioxo-1,2,4-triazol-3-yl)methyl]-2(3H)-benzoxazolone, Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Araştırma Laboratuarında sentezlenmiş ve yapısını çözmek için gerekli datalar ise, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Araştırma Laboratuarı STOE IPDS II difraktometresinden toplanmıştır. Dataların çözümü sonucu elde edilen kristal verileri; C18H15N5O2S: prizmatik ve renksiz, a=18.0823 (13) Å, b=6.4623 (4) Å, c=15.1892 (11) Å, ß=100.821 (6)o, monoklinik P21/c (No: 14), M=365.42 a.k.b., V=1743.4 (2) Å3, Z=4, Dx=1.392 Mg m-3, T=296 K, ?(MoK?)=0.71073 Å, ?=0.21 mm-1, R=0.042, wR=0.110, S=1.03, ??max=0.21 e Å-3, ??min= -0.27 e Å-3. 1,2,4-triazol ve türevleri tıp, zirai ve endüstriyel alanlarda önemli bir rol oynamaktadır. Tıpta; mikrop önleyici, tüberküloz önleyici ve ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Çalışmamızın diğer bir aşaması ise, Yarı-Deneysel metot (AM1) yaklaşımı ile Kuantum Mekaniksel Hesaplamalardır. Bu metotta, AM1 yaklaşımı ile bir molekülün elektronik parametreleri yani HOMO-LUMO enerjileri, molekül orbital katsayıları, elektronik enerjiler, bağ enerjisi, yük yoğunluğu, dipol momenti, bağ uzunlukları ve bağ açıları gibi molekülü tanımlayıcı anlamlı veriler elde edildi ve X-ışınları yapı analizi sonuçları ile bu veriler karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, a single crystal which has pharmaceutically functionality elucidated its structure with a method X-ray diffraction. Having studied compound C18H15N5O2S, 3-[(4-{[(2-Methylphenyl)methylidene]amino}-5-thioxo-1,2,4-triazol-3-yl)methyl]-2(3H)-benzoxazolone, synthesized in the Research Laboratory of Gazi University Faculty of Pharmacy and data which needed to solve its structure were collected from STOE IPDS II diffractometer in Ondokuz Mayis University Faculty of Science Department of Physics Research Laboratory. Crystal data which is obtained from the analysis of data; C18H15N5O2S: prismatic and colorless a=18,0823 (13) Å, b=6,4623 (4) Å, c=15,1892 (11) Å, ß=100,821 (6)o monoclinic P21/c (No:14), M=365,42 a.k.b., V=1743,4 (2) Å3, Z=4, Dx=1,392 Mg m-3, T=296 K, ?(MoK?)= 0,71073 Å, ?= 0,21 mm-1, R= 0,042, wR= 0,110, S= 1,03, ??max= 0,21 e Å-3, ??min= -0.27 e Å-3. 1,2,4-Triazoles and their derivatives play important an role in medicinal, agricultural and industrial fields. In medicine, They can be used as antimicrobial, antitubercular, anti-inflammatory and analgesics. In another stage of our work is Semi-Empirical method (AM1) approach and Quantum mechanical calculations. In this method, with AM1 approach were obtained significant data which has molecule defining, like, electronic parameters of a molecule namely HOMO-LUMO energies, molecular orbital coefficients, electronic energies, bond energy, charge density, dipole moment, bond lengths, and bond angles and the results of X-rays structure analysis and these data were compared.