Toplamsal aritmetik yarı gruplarda bağımsız rastgele değişkenlerin toplamları
Sums of independent random variables on additive arithmetical semigroups
- Tez No: 348460
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHREDDİN ABDULLAYEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
G, asal elemanların sayılabilir kümesi P tarafından üretilen; birim elemanı 1G olan değişmeli yarı grup ve ?, G'den doğal sayı kümesine tanımlı derece fonksiyonu olmak üzere (G, \delta) toplamsal aritmetik yarı grup olsun. Kabul edelim ki G?nin üretici fonksiyonu Z, exp-log F sınıfının bir elamanı olsun (Indlekofer sınıfı). p asal eleman ve k doğal sayı olmak üzere G'nin pk ile tam bölünebilen elemanlarının kümesi Apk olmak üzere A ile { Apk }kümeleri tarafından üretilen cebir gösterilsin. Bu tezde, G toplamsal aritmetik yarı grubu (ßG,?(A), \bar{?}) olasılık uzayına gömülmektedir. Ayrıca, G?de tanımlanan reel değerli toplamsal fonksiyon g?nin (BG, ?(A),\bar{delta}) olasılık uzayında bağımsız rastgele değişkenlerin toplamı \bar{g}?e tek türlü genişlediği gösterildi. Reel değerli toplamsal fonksiyon g?nin limit dağılımının varlığının \bar{g} serisinin hemen hemen her yerde yakınsamasına denk olduğu ispatlandı. Başka denk ifadeler üç-seri teoreminde formulize edildi. Son olarak, esas dağılımlı toplamsal fonksiyonların karakterizasyonu iki-seri teoreminde verildi. Bu sonuç, G?nin üretici fonksiyonu olan Z?nin exp-log F sınıfının bir alt sınıfından olması durumunda ispatlandı.
Özet (Çeviri)
Let G be an additive arithmeical semigroup if G, generated by a countable set P of prime elements, is a commutative semigroup with identity element 1G, and ? is an integer valued degree mapping. Assume that the generating function Z of G is an element of the exp-log class F(the class of Indlekofer). For prime elements p and natural number k let Apk be the set of all elements of G divisible exactly by pk . Further, let A be the algebra generated by the sets Apk. In this thesis, G is embedded in the probability space (ßG,?(A), \bar{?}), where ßG is the Stone-?ech compactification of G. Further, it is shown that real-valued additive function g on G is uniqely extended to a sum \bar{g} of independent random variables on (ßG,?(A), \bar{?}). Then, it is proven that the existence of the limit distribution of the real-valued additive function g is equivalent to the almost every convergence of \bar{g} . Further equivalent assertions are formulated in the Three-series theorem. And finally, a characterization of essentially distributed additive functions is given in the Two-series theorem. This result is proven in case that the generating function Z of G belongs to a subclass of the exp-log class F.