Mersin ili kent içi bitkilerinin floristik özellikleri
Floristic characteristics of plants species in Mersin city
- Tez No: 348461
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE AYŞE EVEREST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma, 2011-2013 yılları arasında, Mersin ili Kent içi florasını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma alanı, Türkiye Florası?nda Davis?in kareleme sistemine göre, C5 karesi içerisine dâhildir. Bu alan Akdeniz Bölgesi?nde bulunmaktadır. Bu yüzden Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, çalışma alanında 103 familya 266 cinse ait 388 (353 tür, 1 alttür, 10 varyete ve 44 kültivar) tür ve tür altı takson tespit edilmiştir. Taksonların 337 tanesi kültür bitkisidir. En çok takson içeren familyalar: Asteraceae (28), Rosaceae (25) ve Fabaceae (23)?dir. En çok türe sahip cinsler Citrus (8), Ficus (7) ve Prunus (7)?dur. Sonuç olarak 368 takson toplanmış, MERA Herbaryum?da koruma altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine inner city flora of Mersin in years 2011-2013. The research area according to Davis?s grid sistem is in the C5 square. This area is located in Akdeniz region. Because of this, it is under the influence of Mediterranean climate. According to the conclusions of the research, 388 taxa belongs 103 families (266 genera, 353 species, 1 subspecies, 10 varietes and 44 cultivar) was established at the studied area. The total number of cultivated plant species was found to be 337. The order of the largest families and genera involving most of the taxa were as follows: Families: Asteraceae: 28, Rosaceae: 25 and Fabaceae: 23; Genera: Citrus: 8, Ficus: 7 and Prunus: 7. As a result, 368 taxa was collected and stored in MERA Herbarium of Biology Department.