Fethiye - Burdur fay zonu'nun İncirköy - Ören (Fethiye - Muğla) yöresinin jeolojik ve tektonik özelliklerinin uzaktan algılama yöntemi ile incelenmesi
Investigation of geological and tectonic properties of Fethiye - Burdur fault zone's İncirköy - Ören (Fethiye - Muğla) area by using remote sensing method, m. sc. thesis, university
- Tez No: 348481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Muğla ili Fethiye ilçesi kuzeyinde İncirli ve Ören Köyleri civarında yapılan bu çalışmada 10.08.2005 tarihli 179 yörünge 34 sıra numaralı Landsat 7 ETM+ uydu görüntüsü, 17.10.2011 tarihli 36.5, 29.5 koordinatlı ASTER sayısal yükseklik modeli ve 04.06.2005 tarihli çalışma alanını içeren ASAR-C radar görüntüsü kullanılarak bölgenin tektonostratigrafisi açıklanmaya çalışılmıştır. İlk olarak Landsat uydu görüntüsü üzerinde görüntü zenginleştirme işlemleri yapılarak yorumlamaya hazır hale getirilmiştir. Ayrıca aktif ve pasif uzaktan algılama kaynakları bir arada kullanılarak füzyon görüntüsü elde edilmiş ve yorumlamada kullanılmıştır. İstatistiki sonuçlar ve arazi çalışmaları ışığında hazırlanan uydu görüntüleri üzerinde litostratigrafik birimler ayırt edilerek uydu görüntülerinden üretilmiş jeoloji haritası oluşturulmuştur. Çalışma sonucunda Karboniferden güncele kadar 16 adet litostratigrafik birim haritalanmıştır. Çalışma alanına ait sayısal yükseklik modeli ve topografik haritalardan üretilmiş kabartı haritaları kullanılarak görsel ve otomatik (Hough Dönüşümü) olarak çizgisellik çıkarımı işlemleri sonucunda çalışma alanı içerisindeki çizgisel yapılar ortaya konmuştur. Çizgiselliklerin sol yönlü doğrultu atımlı Fethiye - Burdur Fay Zonu içerisinde basınç gerilmesine paralel gelişen normal faylar olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this investigration which is done near İncirli and Ören villages at north of Fethiye district of Muğla, 10.08.2005 dated, 179 path 34 row numbered Landsat 7 ETM+ satellite image, 17.10.2011 dated 36.5, 29.5 coordinated ASTER digital elevation model and 04.06.2005 dated ASAR-C radar image which considers study area are used to interpret tectonostratighrapy of the region. Firstly, image enhancement processes are done on satellite images to prepare for interpretation. By using active and passive remote sensing data together fussion images have been build and used for interpretation. By using statistical results and field study knowledge, lithostratigraphic units have been distinguished and the geological map has been produced by remote sensing images. As result of this research 16 lithostratigraphic units have been mapped. By using relief maps which have been produced from digital elevation model and topographic maps, lineament extraction processed are done visually and automatically (Hough transform) and as result liear structures which are inside study area have been presented. It's observed that the lineaments should be normal faults which are parallel to pressure strain inside Fethiye Burdur Fault Zone which is left lateral strike slip fault.