Mersin körfezi dip trol avcılığında balık davranışları gözlemleri
Observation of fish behaviour during trawling operations in mersin bay
  1. Tez No: 348482
  2. Yazar: EBRUCAN KALECİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YELİZ ÖZBİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Trolün ağız, tünel ve torba bölümlerinde balık davranışları gözlemleri, Lamas araştırma gemisi ve ticari Seçer gemisinde toplam 75 günde ve 176 trol çekimi sırasında gerçekleştirilmiştir. Mersin Körfezi?nin 3 - 400 m derinliklerinde doğal ışık şartlarında yirmi altı binden fazla video çekimi yapılmıştır. Kayıtlar vatoz ve kemane balıklarının kurşun yaka önünde kısa bir süre yüzdükten sonra altından rahatlıkla kaçabildiklerini- göstermekledir. -Ahtapot ve kalamarlar kurşun yakanın yaklaşmasıyla yükselirken, sübyeler ağın alt seviyelerinde kalarak torbaya doğru gerilemişlerdir. Normal çekim hızında ağın herhangi bir kısmında konumunu koruyarak yüzen birçok füziform türün genellikle ağ gemiye alınırken çekim hızındaki yavaşlamalar sırasında ileriye doğru yüzerek ağdan çıktıkları gözlenmiştir. Ağın kurşun yakasının gerisinde oluşan kum ve çamur bulutu sebebiyle torbaya kadar olan bölümlerde balık görmek pek mümkün olmamıştır. Birçok balığın çekim sırasında torbada kaçma çabası göstermeden yüzdüğü, çekim sonunda ise ağ gözleri üzerindeki yük azalınca, kaçma çabasının arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fish behavior observations in mouth, tunnel, and codend sections of trawl were conducted in research vessel Lamas and commercial vessel Seçer in total of 75 days and 176 hauls. More than twenty six minutes of video recordings were made under natural light conditions at between 3 and 400 m depths of Mersin Bay. Recordings show that ray fishes and common guitar fish could easily escape underneath the ground gear after a short period of swimming ahead of it. Octopuses and squids tended to rise up with the approach of the ground gear while cuttlefishes maintained their low level during dropping towards the codend. Many fusiform fish species which maintained swimming in any part of the gear during normal towing speed were observed to swim forward and out of the gear with a reduction in towing speed, which usually happens during haulback. Due to sand and mud clouds appearing behind the ground gear, it was usually impossible to see fish between there and the codend. It was observed that many fishes swam in the codend without significant escape attempts during the tow, but escape attempts tended to increase at the end of the tow when the tension on mesh bars decreased.