Ege bölgesinde kirazlardan elde edilen Leucostoma spp. izolatlarının kültürel ve patojenik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of cultural and pathogenic characteristics of Leucostoma spp. isolates collected from cherries in the Aegean region
- Tez No: 348564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ERİNCİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Leucostoma Kanseri hastalığı kiraz ağaçlarında kurumalara neden olan önemli hastalıklardan biridir. Hastalığa farklı Leucostoma türleri neden olmakta ve bu türlerin aralarında kültürel ve patojenik özellikleri yönünden farklılıklar bulunmaktadır. Ülkemizde kirazlarda Leucostoma Kanseri üzerinde yapılmış kapsamlı bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı; Ege Bölgesi?nin farklı illerinden kirazlardan elde edilen Leucostoma spp. izolatlarının kültürel ve patojenik özelliklerinin belirlenmesidir. Bu amaçla İzmir, Manisa, Afyon, Denizli ve Aydın İlleri?nde kanserli kiraz ağaçlarından örnekler alınmış, toplanan 503 örnekten 318 Leucostoma spp. izolatı elde edilmiştir. Örneklemenin yapıldığı tüm illerde Leucostoma Kanserinin varlığına rastlanmıştır. Toplam 150 Leucostoma spp. izolatının besi ortamında miselyal gelişimi, koloni rengi, piknit büyüklüğü ve 37oC miselyal gelişimleri incelenmiştir. İzolatların hepsi, loplu koloni oluşturma özelliği hariç tüm kültürel özellikleri yönünden L. cincta türü ile uyumlu bulunmuş ancak kesin tanı için moleküler tanı yöntemlerin kullanılması gerektiği kanısına varılmıştır. Patojenisite testlerinde, izolatların hepsi kirazda patojen bulunmuş ve farklı virülenslik derecelerine sahip oldukları ortaya konmuştur. Badem, erik, şeftali ve kayısı çeşitleri üzerinde yapılan testlerde de, izolatlar değişen büyüklüklerde kanser lezyonları oluşturmuş ve böylece konukçu türe özelleşmelerinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Leucostoma canker is one of the important diseases of cherry which causes tree death. The disease is caused by different Leucostoma species, each of which has its own certain distinctive cultural and pathogenic characteristics. No study has been previously conducted in details on Leucostoma canker of cherry in Turkey. The objective of this study is determination of cultural and pathogenic charateristics of Leucostoma spp. isolates collected from cherries in certain provinces of the Aegean Region. Under this objective, bark samples from cankered cherry trees were collected from the orchards of İzmir, Manisa, Afyon, Denizli and Aydın Provinces. Out of 503 samples, Leucostoma isolates were recovered from 318 samples. Leucostoma canker was found in all provinces. As a total of 150 Leucostoma isolates were evaluated for their mycelial growth, colony color and shape, picnidia size and ability to grow at 37oC. Except lobate colony formation, all isolates exhibited similar cultural characterisitics that were reported for L. cincta, however, it has been suggested that using of molecular methods should be considered to obtain more reliable species identification. All isolates were found to be pathogenic on cherry and they varied in their degree of virulence. Isolates also caused canker lesions on various cultivars of almond, plum, peach and abricot in the pathogenicity tests, which indicated lack of host specialization of the pathogen.