Aydın yöresi incir bahçelerinin beslenme durumunun yaprak sapı yaprak ayası ilişkileri ile saptanması
Determination of nutrition status of Aydin region's fig orchards with the relationships between petiole and leaf blade
- Tez No: 348574
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ DEMİRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın amacı Aydın yöresinde yetiştirilen Sarılop incir (Ficus carica) çeşidinin beslenme durumunun yaprak ayası- yaprak sapı ilişkileri ile belirlenmesidir. Bu amaçla incir yetiştirilen 40 adet bahçe seçilerek, bu bahçelerden yaprak ve toprak örnekleri alınacaktır. Bu örneklerin bitki besin maddesi içerikleri analiz edilerek, toprak, yaprak ayası ve yaprak sapı örneklerinin bitki besin maddesi içerikleri arasındaki ilişkiler irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationships between leaf blade and petiole for determination of nutrition of fig (Ficus carica cv. Sarılop) plants grown in Aydın region. For this purpose, 40 orchards grown fig will be selected, and leaf-soil samples will be taken from the orchards. Plant nutrient contents of the samples will be determined, and the relationships among nutrient content of soil, leaf blade and petiole will be investigated.