Aydın yöresi kuru incirlerinde aflatoksin tayini ve yöntemlerin karşılaştırılması
Determination of aflatoxins in dried figs produced in Aydın region and comparison of aflatoxin determination methods
- Tez No: 180694
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZETBu çalışmada Aydın ilinde üretilen incirlerde farklı yöntemler kullanılarak, aflatoksinanalizi yapılmış ve yöntemlerin birbirlerine göre zaman, duyarlılık, maliyet, hata olasılığı,analiz aşamasının zorluğu-kolaylığı ve yöntemin incir numunelerine uygulanabilirliği gibikıstaslar ele alınarak karşılaştırılmaları yapılmıştır.Homojenize hale getirilen 38 adet incir pastası, HPLC (Yüksek Basınçlı SıvıKromatografisi) , TLC (İnce Tabaka Kromatografisi) ve Florimetrik Yöntem gibi üç farklıyöntem kullanılarak analiz edilmiş ve yöntemler birbirleriyle kıyaslanmıştır. Bu yöntemlerbirbirleriyle kıyaslanırken, deney aşaması gerçekleştirilemeyen diğer aflatoksin analizyöntemlerinden bazıları da (ELISA, RIA, UV lamba kullanımı) teorik olarak ele alınmıştır.Bu yöntemlerden, spektroflorimetre cihazı kullanılarak yapılan florimetrik yöntem,toplam aflatoksin derişimini vermesi Afla B1, Afla B2, Afla G1 ve Afla G2 derişimlerini ayrıayrı analizleyememesi nedeniyle diğer yöntemlere göre daha az kullanılabilir olaraknitelendirilmiştir.TLC yönteminin HPLC yöntemine göre daha ucuz, fakat daha zahmetli olduğubelirlenmiştir. Ancak HPLC yönteminin ekipman yönünden oldukça pahalı olması sebebiyle,TLC yönteminin dedeksiyon aşamasında florodensitometre gibi bir cihaz kullanıldığında, enaz HPLC kadar kesin sonuçlar vereceği, ayrıca türevlendirme için ayrı bir gerece gerekduymaması, IAC ve C-18 gibi kolonların kullanılmaması sonucunda maliyet açısındanHPLC'ye göre daha düşük olduğu için, daha çok tercih edilebileceği düşünülmektedir.Çalışmada, sonuçlar tablolar ve grafikler halinde verilmiş, ayrıca numunelerde en azrastlanılan aflatoksinin Afla G2, en çok rastlanılanın da Afla B1 olduğu belirlenmiş, rastgeleseçilen 38 numuneden sadece 2 tanesinin aflatoksin içermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this study, aflatoxin analysis were made by various methods on figs produced inAydın Region. These methods were compared according to their experimental time,sensitivity, cost, error rate, difficulties of analysis level and their applicability on fig samples.Homogenized 38 fig pastes were analysed by three different methods as HPLC (HighPressure Liquid Chromatography), TLC (Thin Layer Chromatography) and FluorimetricAnalysis. These methods were compared to each other. Also, some of the methods used toanalyse aflatoxin such as ELISA, RIA and UV light usage were approached theoretically.Fluorimetric method uses spectrofluorimeter device, gives total Aflatoxinconcentration (can not analyse Afla B1, Afla B2, Afla G1 ve Afla G2 concentrationsindividually). As a result of this; usage of fluorimetric method is not common in aflatoxindetection according to other methods.TLC method is appointed that less expensive and but more laborious than HPLCmethod. In TLC method, there is no need any extra device for derivatisation step and also it isnot necessary to use expensive columns such as IAC and C-18 used in HPLC. More accurateresults are obtained by using fluoridensitometer in detection step of TLC method. Inconclusion, it is considered that TLC method with fluoridensitometer is preferred instead ofHPLC method for aflatoxin analysisIn this study, results were given in tables and figures. Besides, aflatoxin of Afla G2was seen least and aflatoxin of Afla B1 was seen most in samples. Also, in random choice of38 samples, only 2 of the samples did not contain aflatoxin.