Asetoksi perillil alkol sentezi ve mikrobiyal biyotransformasyonu
Synthesis and microbial biotransformation of acetoxy perillyl alcohol
- Tez No: 348605
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Monoterpenler çok eski zamanlardan beri birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bu doğal bileşiklerden ayrıca koku ve tat maddeleri olarak da faydalanılmaktadır. Bundan ötürü monoterpenler her geçen gün önemlerini daha da arttırmaktadır. Bu çalışmada birçok biyolojik aktivite gösteren ve farklı endüstriyel alanlarda kullanıma sahip bir monoterpen olan perillil alkolün asetoksi türevi sentezlenmiştir. Asetoksi perillil alkolün 19 farklı mikroorganizmayla ön biyotransformasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Yeni metabolit ürettiği düşünülen Aspergilllus niger ATCC 10549, Aspergillus alliaceus NRRL 317, Penicillium adametzii NRRL 737, Penicillium chrysogenum NRRL 792, Penicillium chrysogenum NRRL 792 ve Fusarium heterosporium mikroorganizmalarıyla miligram düzeyinde mikrobiyal biyotransformasyon çalışmaları yapılmıştır. Kromatografik yöntemler ile saflaştırılan metabolitlerin yapısı, GC-MS, 1H-NMR ve 13C-NMR kullanılarak aydınlatılmıştır. Ayrıca asetoksi perillil alkolün antifungal aktivite çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışmalar sonucunda Fusarium heterosporium mikroorganizmasının asetoksi perillil alkolü, perillil alkole dönüştürdüğü anlaşılmıştır. Substratın antifungal aktivite çalışmalarından ise anlamlı sonuçlar elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Monoterpens have been used in the treatment of many diseases since ancient times. Also these natural compounds have been utilized as odor and taste substances. Because of that monoterpens has been increasing their importance more day by day. In this study, an acetoxy derivative of the perillyl alcohol molecule monoterpen which one showes a lot of biological activity and for use in many diffrent industrial areas has been synthesized. Pre-biotransformation studies had been achieved of acetoxy perillyl alcohol with 19 different microorganisms. The level of milligrams of microbial biotransformation studies has been made with the putative new metabolites, Aspergilllus niger ATCC 10549, Aspergillus alliaceus NRRL 317, Penicillium adametzii NRRL 737, Penicillium chrysogenum NRRL 792, Penicillium chrysogenum NRRL 792 and Fusarium heterosporium microorganisms. Which was purified by chromatographic methods metabolites structure has been informed the using GC-MS, 1H-NMR and 13C-NMR. Also, antifungal activity function of acetoxy perillil alcohol has performed. As a result of studies, has been figured it out that microorganism Fusarium heterosporium transformed acetoxy perillyl alcohol to perillyl alcohol. Significant results had not been obtained in work of substrate antifungal activity.