Perillil alkolün mikrobiyal biyotransformasyonu
Microbial biotransformation of perillyl alcohol
- Tez No: 348604
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Perillil alkol lavanta, nane, kiraz, kereviz tohumu ve diğer bazı bitkilerin uçucu yağlarından izole edilmiş bir monoterpendir. Tıp alanında pankreas, meme ve karaciğer gibi önemli kanser türlerinin tedavisinde etkili olduğu saptanmıştır. Kolon, deri ve akciğer kanserinde ise önleyici bir ajandır. Perillil alkol?ün, normal hücreleri etkilemeden tümör hücreleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada Perillil alkol?ün 18 farklı mikroorganizma ile ön biyotransformasyon denemeleri yapılmıştır. Metabolit elde edildiği düşünülen Fusarium culmorum, Sporobolomyces pararoseus, Mucor ramannianus ve Corynespora cassiicola küfleri ile miligram düzeyde mikrobiyal biyotransformasyon çalışmaları tekrarlanmış ve metabolit yapıları 1H ve 13C-NMR spektrumları ile aydınlatılmıştır. Perillil alkol?ün Fusarium culmorum ile biyotransformasyonu sonucu saf bir metabolit elde edilmiştir. Elde edilen molekül 4-İzopropenil-siklohegzankarbaldehit olarak isimlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Perillyl alcohol is a monoterpene isolated from the essential oils of lavendin, peppermint, spearmint, cherries, celery seeds, and several other plants. In animal studies it has been shown to regress pancreatic, mammary, and liver tumors, to exhibit possible application as a chemopreventative agent for colon, skin, and lung cancer, and as a chemotherapeutic agent for neuroblastoma, and prostate and colon cancer. Perillyl alcohol is active in inducing apoptosis in tumor cells without affecting normal cells and can revert tumor cells back to a differentiated state. In this study, the biotransformation of Perillyl alcohol with 18 different microorganisms were carried out. Biotransformation reactions with Fusarium culmorum, Sporobolomyces pararoseus, Mucor ramannianus and Corynespora cassiicola which are believed to produce metabolites were repeated in mg scale and the metabolite structures were elucidated by 1H-NMR and 13C-NMR spectra. Biotransformation of Perillyl alcohol with Fusarium culmorum produced a pure metabolite. The new metabolite is called 4-Isopropenyl-cyclohexanecarbalhehyde.