Kıyı alanlarındaki yapılaşmanın planlanmasında görüş alanı (Vıewshed)analizi: Erdemli (Mersin) örneği
Assessing coastal development using viewshed analysis: A case study of Erdemli (Mersin)
  1. Tez No: 348630
  2. Yazar: FİZYON SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ALPHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bir gözlem nokta setinin hedef nokta(lar) ile ilişkisinin araştırılması görüş alanı (viewshed) (GA) analizi olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'nin Akdeniz bölgesinde yer alan Erdemli ilçesi (Mersin) kıyısındaki yapılaşma ile bu yapılaşmanın gerisindeki alanlardan deniz görünürlüğü sayısal GA analizleri kullanılarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında Erdemli kıyısı için Quickbird uydu görüntüsü kullanılarak yapı birimleri sayısallaştırılmış ve arazi çalışmaları ile bina yüksekliklerine ait bilgi toplanmıştır. Alana ait sayısal yükseklik verisi ve bina yükseklik bilgileri birleştirilerek kıyıdaki yapılaşmayı temsil eden dört örnek alan için yüzey modelleri oluşturulmuş ve GA analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, hem dört örnek alan için ayrı ayrı hem de bu alanların birbirleri ile karşılaştırmasını içeren değerlendirmelerde kullanılmış, Erdemli kıyı bölgesindeki gelişimin deniz görünürlüğü üzerindeki etkileri araştırılarak kullanılan yöntemin kıyı kaynaklarının planlanması ve yönetimi açısından yararları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Viewshed analysis is the research of the relationships between a set of observation points and target point(s). In this study the construction of Mediterranean coastal town of Erdemli and the sea viewshed of areas behind these constructions were investigated using viewshed analysis. In this respect, construction units of Erdemli and its environment were digitized using Quickbird satellite image and the height data of buildings were collected through field studies. Surface models, which represent coastal constructions of four sample areas, were produced by combining Digital Elevation Model and the building elevation data to employ viewshed analysis. Outputs were used for the evaluating of four sample areas. Finally impacts of the construction process of Erdemli coastal zone on sea visibility and also the benefits of the viewshed analysis for planning and management of coastal areas were discussed.