Indoor ıntelligent video surveillance system application
Bina içi akilli görüntü güvenlik sistemi uygulamasi
  1. Tez No: 348629
  2. Yazar: ERHAN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, güncel görüntü işleme algoritmaları ve uygulama geliştirme arayüzleri ile bina içi akıllı görüntü güvenlik sistemi uygulaması tasarlandı ve geliştirildi. Bu çalışmanın amacı hali hazırda çalışmakta olan pasif video güvenlik sistemlerine ek olarak çalışabilecek bir video güvenlik sistemi geliştirmektir. Pasif video güvenlik sistemleri, hareket bulma veya tam zamanlı kayıt yöntemleri ile video kayıtları almaktadır. Bu çalışmada, hareket bulma ile kaydedilen video verileri, yaya ve yüz bulma işleminden geçirilip elde edilen yaya görüntüleriyle her bir yayayı bulmak için eşleştirilme işlemi uygulanacaktır. Her bir yayanın grup halinde tanımlanan yüz görüntüleri, yüz tanıma işlemleri uygulanarak farklı yayaların tek bir grup altında tanımlanması sağlanacaktır. Bu şekilde aynı yayanın birden fazla giriş çıkış yaptığı tahmin edilerek, gerçek ve özgün yaya giriş çıkış bilgileri rapor edilebilecektir. Bu çalışmada, video ve görüntü alma, işleme ve kaydetme için OpenCV kütüphanelerinden faydalanılmıştır. Uygulamanın yazılım mimarisi için, Qt uygulama programlama ortamı iplik ve GUI programlamada kullanılmıştır. Ve elde edilen verilerle istatiksel amaçlar için SQLite veritabanı kullanılmıştır. Bu çalışmada, kapalı mekan video güvenlik görüntüleri ile insan izleme ve sayma işlemlerine en uygun algoritmayı bulmak amacıyla HOG algoritması ile yüz bulma algoritmaları test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an application system of indoor intelligent distributed video surveillance designed and developed with present image processing algorithms and application programming interfaces. This study aims to develop a supplementary video surveillance system on a pre-installed passive video surveillance system. The passive video surveillance systems record surveillance video feed with movement detection or plain full time interface. In this study, video feeds recorded by movement detection, will be analyzed for pedestrian and face extraction. After pedestrian and face data extracted from video feeds, pedestrian data will be grouped for every entering and leaving moments with matching process, then each image group of pedestrian's faces will be analyzed to find reappearance of the same pedestrian. After all image processing, system will predict each unique pedestrian's every entering and leaving time. This study used OpenCV as primary API to manage grabbing, processing and post-processing of video and images. For application software architecture, Qt application programming framework utilized on thread and GUI programming. And for gathered information and statistical purposes SQLite database used. In this study, for human detection, Histogram of Oriented Gradients and face detection algorithms tested to find out optimum algorithm for human counting and recognition on videos of indoor video surveillance.