Hidrodinamik dispersiyon'un konsolidasyona olan etkisi
The effect of hydrodynamic dispersion to consolidation
  1. Tez No: 348645
  2. Yazar: BARIŞ MAHMUTLUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN TEKİNSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışmada, konsolidasyondaki hidrodinamik dispersiyon ve dane difüzyonu olayı ele alınmış ve oturma hızlarının konsolidasyona olan etkileri incelenmiştir. Bugüne kadar, konsolidasyon ile ilgili bilinen kuramlar, oturmalar hakkında bilgi verebilmesine rağmen, oturma hızları hakkında bilgi verememektedir. Bu çalışmada, kuru birim hacim ağırlığın, dispersiyonda temel gösterge olduğu tespit edilmiş ve bu olgu ilk defa tanımlanmaya çalışılmıştır. Verilen kuram, deney sonuçları ile karşılaştırılmış ve çok yakın sonuçlar verdiği gösterilmiştir. Deneylerden elde edilen bulgular, regresyon analizlerinde kullanılarak yeni denklemler türetilmiştir. Ayrıca, bu çalışmada, birincil (primer) konsolidasyon içinde, danelere ait viskoz özelliklerin de saptanabildiği gösterilmiştir. Bu konu, özellikle şev stabilitesi problemlerinde önemli bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, the phenomena of hydrodynamic dispersion and grain diffusion were considered and the effects of settlement velocities to consolidation were discussed. Although the theories about consolidation to this day give results to settlements in a consolidation phenomenon, they have been unable to completely define the settlement velocities. It was shown in this study that dry unit weight is the primary parameter in dispersion and this phenomenon was explained for the first time. By means of comparing the theoretical results with the results of performed experiments, the reliability of the theory was proven by reaching very close values to each other. The data obtained by the experiments were used to construct new equations by running regression analyses between parameters. On the other hand, it was shown in this study that viscous properties of soil grains can also be determined in primary consolidation. This aspect carries a great importance in slope stability problems of soils.