Ultra high heat flux cooling provided by flow boiling in microscale with enhancements using nanostructured surfaces
Mikro boyutlardaki yüzeyler üzerine nano-yapı kaplamaları ile çok yüksek ısı akısındaki akış kaynamasının geliştirilmesi
- Tez No: 348693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KOŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Düz ve modifiye edilmiş mikro kanallarda akış kaynaması yoluyla soğutma yöntemi yüksek verimli ısı transfer kapasitesi ve kompakt uygulanma metodları sayesinde son yıllarda büyük ölçüde önem kazanmıştır. Uzay mühendisliği, mikro reaktörler, otomotiv endüstrisi, mikro yürütme, yakıt hücreleri, ilaç aktarım sistemleri, biyolojik ve kimyasal uygulamalarda gittikçe artan mikro boyutta daha verimli soğutma ihtiyacı araştırmacıları mikro boyutlarda akış kaynaması yoluyla soğutmayı ve ardında yatan fiziksel faktörleri anlamaya motive etmektedir.İşbu çalışma, mikro kanallarda çok yüksek kütle akılarında akış kaynaması yoluyla ısı transferi kapasiteleri, kararsız kaynama durumları ve kanal içi nano-yapı kaplamalı yüzey modifikasyonları ile ilgili literatürdeki bilgi boşluğuna katkı sağlamak amacı taşımaktadır. Bu tez ve ilgili deney sonuçları üç ana başlık altında toplanmaktadır: Çok yüksek kütle akılarındaki akış kaynaması deneyleri, tüp girişi kısıtlamaları ve tüp boyutunun mikro kanallardaki kaynama kararsızlıkları üzerindeki etkileri ve iç yüzeyleri polyhydroxyethylmethacrylate (pHEMA) ile kaplı mikro kanallarda akış kaynaması ısı transferi geliştirilmesine yönelik deneyler.İlk kısım ~250 mikron ve ~500 mikron hidrolik çaplı mikro tüplerde farklı çok yüksek kütle akısı değerlerinde ve farklı ısıtılan uzunluklarda, mikro kanallarda akış kaynaması yöntemiyle ısı giderme yönteminin bilinen sınırlarını zorlamak amacıyla yapılan deney sonuçlarını içermektedir. Soğutma sıvısı olarak de-iyonize su kullanılmış ve test kısmı Joule ısıtmasıyla ısıtılmıştır. Her deney koşulu için mikrotüp duvarlarındaki sıcaklıklar ölçülmüş ve çıkış kaliteleri hesaplanmıştır. Elde edilen Kritik Isı Akısı grafiği mikro kanallarda akış kaynaması yöntemiyle daha önce ulaşılmamış ısı transferi değerlerine ulaşıldığının göstergesidir.İkinci kısımda mikrotüplerdeki kaynama kararsızlığı ile ilgili önemli bilgiler sunulmuştur. Çalışma, farklı deney koşullarının parametrik olarak karşılaştırmaktadır. Deneysel sonuçlar, potansiyel kaynama kararsızlığı mekanizmalarını ortaya çıkarmak amacıyla düşük kütle akılarında (78,9 - 276,3 kg/m2s) ~250 mikron ve ~685 mikron hidrolik çaplı tüplerden elde edilmiştir. Ek olarak, tüp girişine konumlandırılan giriş kısıtlayıcılarının kararsız kaynama durumunun azaltılması ve kaynama grafiğinin genişletilmesi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Soğutma sıvısı olarak de-iyonize su kullanılmış ve test kısmı Joule ısıtmasıyla ısıtılmıştır. Ayrıca prematüre kuruma durumundan hemen önce ve önce elde edilen sıcaklık ve basınç dalgalanmalarının frekans ilişkilerini ortaya çıkarmak amacıyla Hızlı Fourier Transformu (FFT) yöntemi ile işlenmiştir. Sonuçlar giriş kısıtlayıcılarının kararsız kaynama durumunu azaltmada önemli bir etkiye sahip olduğunu ve FFT yönteminin prematüre kuruma durumunu öngörmek için önemli bir araç olabileceğini kanıtlar niteliktedir.Üçüncü kısımda ise değişik çaplardaki mikro kanalların (~250 mikron, ~500 mikron ve 1mm) iç yüzeyleri Kritik Isı Akısı grafiğini geliştirmesi, ısı transfer yüzey alanını artırması ve ek baloncuk oluşumu noktaları teşkil etmesi öngörülen polyhydroxyethylmethacrylate (pHEMA) ile kaplanmıştır. Soğutma sıvısı olarak de-iyonize su kullanılmış ve test kısmı Joule ısıtmasıyla ısıtılmıştır. Tüp yüzeyindeki nano-yapılar Başlatılmış Kimyasal Buhar Biriktirme (iCVD) tekniğiyle kaplanmıştır. 10000 kg/m2s ve 13000 kg/m2s kütle akılarında yapılan deneyler sonucunda düz mik ro kanallardan elde edilen sonuçlara nazaran kaplamalı yüzeye sahip mikro kanallardaki Kritik Isı Akısı grafiğinde önemli bir artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to their heat transfer efficiency and compact implementation methods, the use of flow boiling via plain and modified microchannels for cooling solutions gained a significant importance in the last decade. The increasing need for more efficient cooling solutions in various fields of micro scale cooling such as aerospace, microreactors, automotive industry, micropropulsion, fuel cells, drug delivery systems, biological and chemical applications is motivating researchers to investigate the physics behind the micro scale flow boiling phenomena.The proposed study aims to make a contribution to the literature in the related field by filling the gap of scientific knowledge about the microchannel flow boiling heat transfer capabilities at ultra high mass fluxes, under unstable boiling conditions and with microchannels having inner wall surface enhancements via nanostructure coating. The present thesis study and results of related experiments are divided into three main parts: ultra high mass flux flow boiling experiments, the effect of inlet restrictions and tube size on premature critical heat flux in microchannels and flow boiling heat transfer enhancement via coating polyhydroxyethylmethacrylate (pHEMA) on inner microtube walls.In the first part, microchannels having ~250 ?m and ~500 ?m hydraulic diameters were tested at various ultra high mass fluxes values and different heated length for forcing the conventional heat removal limits of flow boiling via microchannels. De-ionized water was used as working fluid and test section was heated with Joule heating. Wall temperatures for each case were recorded and exit qualities were calculated. The resulting CHF boiling curve demonstrates cooling rates (>30000W/cm2) that were never achieved by flow boiling in microchannels could be obtained.In the second part of the present study, useful information about premature CHF phenomena was provided. The study offers a parametric comparative investigation. Experimental data are obtained from microtubes having 250~µm and 685~ µm inner diameters, which were tested at low mass fluxes (78.9-276.3 kg/m2s) to reveal potential boiling instability mechanisms. Moreover, inlet restrictions were introduced to the system for observing their effect in mitigating unstable boiling conditions and extending the boiling curve. De-ionized water was used as a coolant, while microtubes having 5,65 cm heated length were heated by Joule heating. Furthermore, Fast Fourier Transform (FFT) of the deduced data is performed for revealing the frequency correlations of the every obtained temperature and pressure oscillations before and just before the premature dryout condition. The results show the inlet restrictions have a significant effect on reducing the unstable boiling fluctuations and the proposed FFT method was proved to be a useful tool to detect premature dryout before it occurs.In the third part, flow boiling heat transfer experiments were conducted on microtubes (inner diameter of ~ 250 µm, ~500 µm and ~1 mm) with a constant heated length 2 cm and with enhanced inner surfaces having deposited polyhydroxyethylmethacrylate (pHEMA), which extends the boiling curve, increases the heat transfer surface area, and provides additional nucleation sites. De-ionized water was utilized as the working fluid and test section was heated by Joule heating in this study. Nanostructures on the microtube walls were coated through initiated chemical vapor deposition (iCVD) technique. A significant extension in CHF boiling curve and increase in heat transfer were observed with nanostructure-enhanced surfaces compared to the plain surface counterparts for two relatively high mass velocities, namely, 10000 kg/m2s and 13000 kg/m2s.