Secure and seamless prepayment for wireless mesh networks
Kablosuz örgü ağları için güvenli ve kesintisiz ön ödemeli sistem
- Tez No: 348694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALBERT LEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kablosuz Örgü Ağları (KÖA) çok sekmeli, yüksek bağlantı hızı sağlayabilen ağ teknolojileridir. Alışılagelmiş ağ servisi sağlayan sistemlere nazaran kurulumu kolay ve ekonomiktir. Bu tezde, güvenli ve kesintisiz bir ön ödeme sistemini (SSPayWMN) anlatıyoruz.Ağ bağlantısı için tasarlanmış ödeme sistemleri genelde servis sağlayıcısının güvenilirliğinden kuşku duymazlar. Fakat servis sağlayıcılar bazen istemeden de olsa fazladan ücretlendirme yapabilirler. Bu tarz durumlar müşteri ve servis sağlayıcı arasında anlaşmazlığa sebebiyet verir. Servis sağlayıcılar haklı dahi olsalar bunu müşteriye kanıtlayacak inkar edilemez kanıtları olmadığı için müşteriyi ikna edemezler.SSPayWMN'in asıl amacı güvenli bir ödeme sistemi kurmanın yanı sıra hem servis sağlayıcı hem de müşteri için adil bir ödeme sistemi sağlamaktır. Kriptografik algoritmaları ve teknikleri kullanarak, sistemin bütün elemanları kimliklerini kanıtlayabilir ve sonradan inkar edilemeyecek şekilde servis sağlayabilir veya servislerden faydalanabilirler. Bunun yanında, SSPayWMN kullanıcıların mahremiyetini ve sistemdeki hareketlerinin takip edilememesini sağlar.SSPayWMN bir ağ simülatörü (ns-3) üzerinde test edildi ve performansı değerlendirildi. Sistem tarafından sebep olunmuş gecikmeler hesaplandı. Sonuçlar protokollerimizin düşük gecikme değerlerinde dengeyi yakaladıklarını göstermiştir ve protokollerin sisteme minimum oranda yük getirdiğini kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
Wireless Mesh Network (WMN) is multi-hop high-speed networking technology for broadband access. Compared to conventional network service providing systems, WMNs are easy to deploy and cost-effective. In this thesis, we propose a secure and seamless pre-payment system for the Internet access through WMNs (SSPayWMN).Practical payment systems for network access generally depend on trustworthiness of service provider. However, in real life, service providers may unintentionally overcharge their clients. This misbehavior in the system may cause disputes between the clients and the service providers. Even if the service provider is rightful, it is very difficult to convince the customer since the service providers generally do not have justifiable proofs that can easily be denied by the clients.The main goal of SSPayWMN is to provide a secure payment scheme, which is fair to both operators and clients. Using cryptographic tools and techniques, all system entities are able to authenticate each other and provide/get service in an undeniable way. Moreover, SSPayWMN provides privacy and untraceability in order not to track down particular user's network activities.We implemented SSPayWMN on a network simulator (ns-3) and performed performance evaluation to understand the latency caused by the system's protocols. Our results show that our protocols achieve low steady state latency and in overall put very little burden on the system.