Yumuşak anahtarlamalı sarmaşık tip DA-DA dönüştürücü tasarımı ve uygulaması
Design and application of soft switched interleaved DC-DC converter
- Tez No: 348738
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SEMRA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Güç elektroniğindeki teknolojik gelişim ile birlikte, yüksek güçlü tek bir DA-DA dönüştürücü kullanmak yerine düşük güçlü paralel bağlı dönüştürücüler kullanmak bakım, ısı yayılımı, güvenilirlik ve hata toleransı açısından avantaj sağlayacaktır. Paralel bağlı dönüştürücülerin sarmaşık yöntemi ile kullanımı dönüştürücü giriş ve çıkışındaki akım-gerilim dalgalanmalarını azaltmaktadır. Bununla birlikte artan efektif frekans daha düşük boyutlu filtre bileşeni kullanılmasına olanak sağlar. Dönüştürücülerin sarmaşık olarak kullanımının dezavantajlarından biri kullanılan fazla güç anahtarı sayısıdır. Özellikle yüksek anahtarlama frekanslarında ve yüksek güçlerde meydana gelen anahtarlama kayıpları sert anahtarlamadan dolayı artmaktadır. Bu durumda yumuşak anahtarlama tekniklerinin kullanımı bir gerekliliktir. Sarmaşık yöntemlerde genellikle kullanılan yumuşak anahtarlama yöntemlerinden farklı olarak sıfır gerilim-sıfır akım geçişli (SGG-SAG) yumuşak anahtarlama yöntemi kullanılmış ve bu yöntem her kat için farklı yardımcı anahtarlar ile aynı yumuşak anahtarlama hücresi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yardımcı hücrede kullanılan eleman sayısı miktarının az olması bu çalışmanın önemli avantajlarından biridir. Bu tez çalışmasında, 600W çıkış gücü, 50kHz'lik anahtarlama frekansında çalışan, sıfır gerilim - sıfır akım geçişli sarmaşık yükseltici DA-DA dönüştürücünün benzetim ve deneysel çalışması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Beyond technological developments on power electronics, using low-powered parallel DC-DC converters rather than high-powered single DC-DC converter provide advantage on maintenance, heat dissipation, reliability and fault tolerance. Interleaved technique in parallel connected converters enables reduction of input current and output voltage ripples. Besides, increased effective frequency provides usage of lower filter component size. One of the drawbacks of interleaved converters is semiconductor switch count. Especially hard switching operation at high switching frequency and high power levels cause higher switching loss. Soft switching methods should be used to eliminate switching loss. In this work, as a difference from the early proposed soft switched interleaved boost converters, ZVT-ZCT method is used to eliminate turn-on and turn ?off switching loss together in one switching period. Less component count of the proposed auxiliary circuit is another feature of this circuit. Consequently in this thesis, a ZVT-ZCT interleaved DC-DC boost converter is designed and analyzed in detail. Proposed circuit is simulated and tested by a 600W, 50 kHz prototype.