Yumuşak anahtarlamalı asenkron motorun dolaylı vektör denetiminin gerçekleştirilmesi
Implementation of indirect vector control to induction motor with soft switching inverter
  1. Tez No: 184760
  2. Yazar: NİHAT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNGÖR BAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ivYUMUŞAK ANAHTARLAMALI ASENKRON MOTORUN DOLAYLIVEKTÖR DENET M N N GERÇEKLEŞT R LMES(Doktora Tezi)Nihat ÖZTÜRKGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETBu çalışmada, sert anahtarlamalı ve yumuşak anahtarlamalı eviricilerkullanılarak vektör denetimli bir asenkron motorun hız denetimigerçekleştirilmiştir. Uygulama çalışmalarında TMS320F243 sayısal işaretişlemci kullanılmıştır. Vektör denetim yöntemi ile denetleyicinin karmaşıklığı vemotor parametre değişimlerinin etkisi azaltılmıştır. Yumuşak anahtarlamayöntemi ile sert anahtarlamada oluşan anahtarlama kayıpları azaltılmıştır.Evirici üzerindeki kayıpların azaltılması ile sistemin toplam veriminde de artışsağlanmıştır. Önerilen yöntemde, ana anahtar sürme sinyalleri yardımcıanahtarların sürme sinyallerinden bağımsızdır. Yöntem, uygun anahtarlamayapısı kurularak DGM eviricilere uygulanabilir.Bilim Kodu :703.3.012Anahtar Kelimeler :Asenkron motor, Vektör denetim, Yumuşakanahtarlamalı evirici, Sıfır akım anahtarlama, Sıfır akımgeçişSayfa Adedi :134Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Güngör BAL
Özet (Çeviri)
vIMPLEMENTATION OF INDIRECT VECTOR CONTROL TO INDUCTIONMOTOR WITH SOFT SWITCHING INVERTER(Ph.D. Thesis)Nihat ÖZTÜRKGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTIn this thesis, the speed control of the vector controlled induction motor hasbeen implemented by using hard switching and soft switching inverters. ATMS320F243 digital signal processor is used to implement control algorithmduring practical implementation. With the use of the vector control, complexstructure of the controller has been simplified, and dependence to variations ofthe motor parameters has been reduced. Switching losses arising from hardswitching method are mainly decreased with the designed soft switchingmethod. Therefore, total efficiency of the system has been increased. Switchingsignals of the main switches are independent from main switching signals of theauxiliary switches in the proposed method. The method can be applied to thePWM inverter by setting up proper switching strategies.Science Code :703.3.012Key Words :Induction motor, Vector control, Soft switching inverter,Zero current switching, Zero current transitionPage Number :134Adviser :Prof. Dr. Güngör BAL