Sera koşullarında mısır ve nohut bitkilerinde demir klorozu yaratabilecek kireç oranı ile klorozu giderecek demir düzeyinin belirlenmesi
The Determination of lime ratio that will create iron chlorosis on corn and chick pea and the iron level that willremove chlorosis under green hause conditions.
  1. Tez No: 34927
  2. Yazar: GONCA BAYRAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ZABUNOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
III ÖZET Doktora Tezi SERA KOŞULLARINDA MISIR VE NOHUT BİTKİLERİNDE DEMİR KLOROZU YARATABİLECEK KİREÇ ORANI İLE KLOROZU GİDERECEK DEMİR DÜZEYİNİN BELİRLENMESİ Gonca BAYRAV DOKTORA TEZİ TOPRAK ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Sevim ZABUNO?LU 1994, Sayfa : 112 Jüri : Prof. Dr. Sevim ZABUNO?LU Prof. Dr. Ferhan HATİPO?LU Prof.Dr. Abdülreşit BROHİ Bu araştırma bazaltik kökenli, kireçsiz alkali bir toprağa kireç (CaC03) ve demir (Sequestrene 33 0 Fe) katılarak, sera koşullarında 45 gün süreyle nohut (Cicer arietinum L.) ile mısır (Zea mays L.) bitkileri yetiştirilmiş ve bitkiler hasat edilerek kuru ağırlık, toplam demir, aktif demir, klorofil-a, klorofil-b, toplam klorofil, sömürülen toplam ve aktif demir kapsamı belirlenmiştir. Kirecin, bitkilerin kuru ağırlık, toplam demir, aktif demir, klorofil-a, klorofil-b, toplam klorofil, sömürülen aktif ve toplam demir kapsamlarına olan etkisi, istatistiki bakımdan %1 düzeyinde önemli olup, bu etki artan kireç düzeyleriyle azalan yönde olmuştur. Demir, nohut bitkisinin kuru ağırlığını 100 ppm Fe'e kadar artırıcı yönde etkilemiş, 200 ppm Fe uygulamasıyla ise azalmıştır. Mısır bitkisinin kuru ağırlığında 20 ppm Fe uygulamasından sonra azalma görülmüş, yüksek düzeylerde kireç uygulamalarında 50 ppm Fe düzeyinden sonra belirgin bir düşüş olmuştur. Demir, bitkilerin toplam demir, aktif demir, klorofil-a, klorofil- b, toplam klorofil ile sömürülen toplam ve aktif demir kapsamını yükselen düzeylerde artırıcı yönde etkilemiştir. Bu etkinin istatistik bakımdan %1 düzeyinde önemli olduğu saptanmıştır. Kireç ve demirin birlikte etkileride, istatistiki bakımdan aynı düzeyde önemli bulunmuştur. Ancak mısırın klorofil-b kapsamında kireç ve demirin birlikte etkisi istatistiki bakımdan %5 düzeyinde önemli olmuştur. Yapılan regresyon analizlerinde, her iki bitkinin kuru ağırlık - toplam demir, aktif demir; klorofil-a - toplam demir, aktif demir; klorofil-b - toplam demir, aktif demir; toplam klorofil - toplam demir, aktif demir, sömürülen aktif demir, sömürülen toplam demir kapsamları arasındaki ilişkiler önemli bulunmuştur.IV ANAHTAR KELİMELER : Nohut (Cicer arietinum L.), mısır (Zea mays L.) kireç, demir, toplam Fe, aktif Fe, klorofil-a, klorofil-b, toplam klorofil, sömürülen toplam ve aktif demir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT PhD Thesis THE DETERMINATION OF LİME RATIO THAT WILL CREATE IRON CHLOROSIS ON CORN AND CHICK PEA AND THE IRON LEVEL THAT WILL REMOVE CHLOROSIS UNDER GREEN HOUSE CONDITIONS Gonca BAYRAV Ankara University Graduate School of Natural and Applied Selence Department of Soil Selence Superviser : Prof. Dr. Sevim ZABUNOGLU 1994, Page: 112 Jury: Prof. Dr. Sevim ZABUNOGLU' Brof.-Dr..Farban.BATİPO&LU Prof,-Dr,.Abâülreşit.BROHl in this research chick, pea (Cicer arietinum L.) and corn (Zea mays L.) were grovm under greenhouse conditions for 45 days on a bazaltic non- calcareous alkali soil. Lime (CaCO3) and iron (seguestrene 330 Fe) were added into the soil at the outset, and af ter the harvest, dry matter yield, total iron (Fe*3), active iron (Fe+2), chlorophyll-a, chlorophyll-b, total chlorophyll, uptake of total and active iron content have been determined. The effect of lime (CaCO3) on dry matter yield, total iron (Fe+3), active iron (Fe+2), chlorophyll-a, chlorophyll-b, total chlorophyll, uptake of total and active iron content of the plants was found statistically 1% important. The effect of CaC03 has decreased when increased CaCO3 levels were applied into the soil. Up to 100 ppm Fe application, the dry matter yield of chick pea has increased but with the application of 200 ppm Fe the dry matter yield has shown a decrease. The dry matter yield of corn has also shovm a decrease with the application of Fe doses more than 20 ppm. High levels of lime (CaCO3) application with Fe doses more than 50 ppm showed an obvious decrease in the dry matter yield of corn plant. Increasing doses of iron (Fe) application also increased the total iron, active iron, chlorophyll-a, chlorophyll-b, total chlorophyll and uptake of total and active iron content of the plants. it is determined that, this effect is 1% statistically important. The effect of lime (CaCO3) and iron (Fe) applications together, has been found to be important at the same level. However, the effect of lime (CaCO3) and iron (Fe) application on chlorophyll-b content of corn has been 5% statistically important.VI As a result of regression anallysis, the relationships between dry matter yield - total iron, active iron; chlorophyll-a - total iron, active iron; chlorophyll-b - total iron, active iron; total chlorophyll- total iron, active iron, uptake of active iron, uptake of total iron contents of the both plants have been found to be very important. KEY WORDS : Chick Pea (Cicer arietinum L.), corn (Zea mays L.), lime, iron, total Fe, active Fe,chlorophyll-a, chlorophyll-b, total chlorophyll, uptake of total active iron.