The Dukha and how they perceive the environment- maintaining good relations with land spirits
Dukhalar ve doğa algisi- koruyucu ruhlarla iyi ilişkiler kurmak
- Tez No: 349447
- Danışmanlar: PROF. DR. JAY FİKES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kuzey Moğolistan?ın tayga (kuzey ormanları) örtüsüyle kaplı Sayan Dağları?nda ren geyikleriyle beraber yaşayan Dukhalar,Sibirya?nın en güneyindeki ?ren geyiği çobanları?dır. Yaşamlarını sürdürmeleri ren geyiklerine bağlı Dukhalar, geyiklerini et ihtiyacı için kullanmazlar. Ren geyiklerinin asıl işlevi binek hayvanı olmasıdır; ayrıca sütünden de yararlanırlar. Dukhalar asıl geçimlerini avcılık ve derleyicilik faaliyetleriyle sağlarlar. Bu araştırma, Dukhaların geçim biçimlerini ortaya koyar ve doğal çevreleriyle kurdukları ilişkileri inceler. Dukhaların toplumsal örgütlenmesi de, tıpkı geçim biçimlerinde olduğu gibi, avcı-derleyici toplumlara benzer özellikler gösterir. Toplumda ortaya çıkan bir lider yoktur ve ayrıca, elde edilen av eti bütün aileler arasında paylaşılır. İnsanlar arasındaki bu eşitlikçi ilişkiler, kişilerin ren geyikleri, yabani hayvanlar ve doğa ile kurdukları ilişkilere de yansır. Dukhaların ren geyikleri ile kurdukları ilişki, sahiplikten çok ortaklık ilişkilerini andırmaktadır. Av ritüellerinde ise avlanan hayvana saygı büyük önem taşır. Av sırasında gereğinden fazla hayvanın öldürülmemesi ve böylece türlerinin devam etmesine dikkat edilir.Bu tez, Dukha toplumundaki tüm ilişkilerin karşılıklı saygı ve şevkate bağlı olduğunu ve dünyadaki uyumun bu şekilde sağlandığını söylemeye çalışır. Kişiler kendilerini dünyanın sahibi olarak değil, onun yalnızca bir parçası olarak görmektedir. Tüm dağların, nehirlerin, ormanların bir sahibi olduğuna inanırlar ve bu ruhlar doğayı esirgemektedir. İnsanlar bu koruyucu ruhlara (yer iyeleri) büyük önem verirler, çekinirler, güvenirler ve saygı duyarlar. Bu koruyucu ruhlar tüm canlılar arasında aracılık etmektedir ve evrendeki adalet ve uyumu da yine onlar sağlamaktadırlar. İnsanlar doğa ile bu ruhlar aracıyla iletişim kurarlar.
Özet (Çeviri)
The Dukha in northern Mongolia represent the most southern ?reindeer herders? of Siberia. Despite relying on the reindeers for a living, the Dukha do not slaughter their reindeers. They use the reindeers for riding and for their milk. Their main subsistence is based on hunting and gathering activities. This research examines the subsistence of the Dukha and then looks into how the Dukha relate to their environment.The social organization of the Dukha, just like their subsistence, shows similar features with hunter-gatherers. They do not have a leader and they share the game meat among all families. The general egalitarian relations among people are also reflected to the relations people have with reindeers, wild animals and nature. The Dukha have established a relation with their reindeers that supports partnership instead of ownership. They also have many taboos related to hunting, which assures that respect to the animal is carried out. They always make sure that they do not hunt excessively.My research suggests that all these relations in Dukha society show egalitarian patterns in which mutual respect and affection are the main values to maintain harmony in the universe. People do not see themselves as the owners of the universe, but they are just participants. They believe that all mountains, rivers, forests have their owners that protect them. These land spirits that are highly valued, feared, trusted and respected serve as mediators between all living things to maintain justice and harmony. People relate to their environment through these land spirits.