Hidroelektrik enerji santrallerin bölgesel değişim analizi: Giresun örneği
The analysis of changes in regional of hydroelectric power plants: Giresun example
- Tez No: 349741
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ZAFER ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, son zamanlarda sıkça gündemde olan hidroelektrik enerji santral (HES) projelerinin yoğun olduğu Giresun ili çalışma bölgesi olarak örnek alınıp, HES?lerin çevrede meydana getirdiği değişimlerin analizinin yapılması amaçlanmıştır. Değişim analizi, uzaktan algılama ve sayısal görüntü işleme tekniklerinden faydalanılarak, 2006 ve 2012 yıllarına ait Landsat uydu görüntüleri kullanılarak kontrolsüz sınıflandırma yöntemi ile yapılmıştır. Ardından mekansal analizler yapabilmek, sınıflandırma sonuçlarını daha iyi değerlendirebilmek ve de HES?lere, bulunduğu çevreye ve değişim analizlerine dair bir veri tabanı oluşturmak amacıyla bir coğrafi bilgi sistemi (CBS) çalışması yapılmıştır. Sonuçlar irdelendiğinde; HES?lerin yeşil alanlar üzerinde negatif etkilere sebep olduğu, ayrıca uzaktan algılama ve CBS ile yapılacak çalışma ve değerlendirmelerin HES projelerinin çevreye verebileceği etkileri öngörme ve kontrol etme açısından yarar sağlayabileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the purpose is analyzing the environmental changes caused by hydroelectric power plants by studying in Giresun city and its surroundings. The reason of choosing Giresun city is its having lots of natural beauties, forests, water resources and also many planned hydroelectiric power plant projects. Change analysis was applied with unsupervised classification method by using two different Landsat satellite images in 2006 and 2012 in the similar seasons. Then, the geographic information system (GIS) application was done for making spatial analysis, researching better the classification results and creating a database about hydroelectric power plants, Giresun city and its surroundings and also the results of analysis of changes. Consequently, the negative effects on the green fields of hydroelectric power plants and also the benefits of remote sensing and GIS techniques to predict and check these negative effects were observed.