Karbon nanotüp katkılı nanokompozit polimerik membranların üretimi, karakterizasyonu ve uygulaması
Nanocomposite polymeric membrane fabrication with carbon nanotube, characterization and application
  1. Tez No: 349765
  2. Yazar: DERYA KARŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, Bu çalışmada, çok katmanlı karbon nanotüp ve polietersülfon polimeri kullanılarak nanokompozit membranlar faz ayrımı metodu ile sentezlenmiştir. Sentezlenen bu nanokompozit membranların karakterizasyon işlemleri taramalı elektron mikroskobu (SEM), temas açısı, porometre, Fourier dönüşümlü kızılötesi spektrometre (FTIR), optik profilometre, dinamik mekanik analiz (DMA), toplam organik karbon (TOK), UV254 spektrofotometre ve membran hücresi enstrümanları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, aromatik model bileşik olarak tanin ve alifatik model bileşik olarak glisin seçilmiştir. Her bir model organik bileşik için belirlenen parametrik değerleri sağlayacak miktarda gerekli kimyasallar ilave edilmiş ve her bir çözeltinin TOK değeri 5,0 mg/L olacak şekilde ayarlanmıştır. Filtrasyon esnasında akı profili zamana bağlı olarak bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Membranlardan süzülen organik bileşik numuneleri, TOK ve UV254 cihazı kullanılarak giderme verimi hesaplanması için alınmıştır. Bu çalışmaların sonunda, membran üretiminde kullanılan karbon nanotüpün, sentezlenen membranların performansına ve karakterine etkileri incelenmiş, model organik bileşik filtrasyon performansı ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, carboxylic multi-walled carbon nanotubes/polyethersulfone (CNT/PES) blend membranes were synthesized by phase inversion method using N-methyl-2-pyrrolidinone (NMP) as a solvent and water as a coagulant. Polyvinylpyrrolidone (PVP) was also used in the membrane casting solution. In the experimental studies, four different concentration of carbon nanotubes used in the membrane production as 0,5-1-2 and 4 %. As pure sample without carbon nanotube, produced from polyethersulfone polymer. In the membrane production step, all parameters was set to a constant value. The investigation of pure water flux conducted. Then the characterization of these membranes were performed by using scanning electron microscopy (SEM), Fourier transform infrared (FTIR) spectroscopy, dynamic mechanical analysis (DMA), pore sizer, contact angle, optical surface profiler instruments. After this chracteraization procedure, all membranes were utilized to treat synthetic waters containing aromatic and aliphatic synthetic organics. The membrane flux, TOC and UV254 analysis were performed.