Mode selection rules for device to device communications: Design criteria and performance metrics
Cihazdan cihaza iletişim için mod seçim kuralları: Tasarım kriterleri ve başarım metrikleri
- Tez No: 349803
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNEŞ ZEYNEP KARABULUT KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Cihazdan cihaza (D2D) haberleşme, birbirlerine nispeten yakın olan mobil cihazların doğrudan haberleşmesini sağlar. Biz, D2D iletişimi için alıcı-verici baz istasyonu ile doğrudan veya dolaylı olarak iletişim yolunun seçimini yapmayı amaçlıyoruz. Bunu mod seçim problemi diye adlandırarak, bu tezde mod seçim kurallarını kanal kapasitesi, sinyal-gürültü oranı (SNR), girişim-sinyal oranı (ISR), alınan sinyal gücü göstergesi (RSSI) ve mesafeye dayanarak tanımlıyoruz. Aynı zamanda, Gauss dağılımı ile bir hipotez testi olarak ilgili performans metriklerini mod seçim problemi modellemesiyle tanımlıyoruz. Ayrıca, doğru algılama, yanlış alarm ve cevapsız algılama olasılıkları için analitik ifadeler sağlıyoruz.Önerilen çerçevedeki sonuçlarımız, D2D haberleşme için kullanılan mod seçim kuralıyla beklenen performansları hakkında yeterli fikir verebiliyor.
Özet (Çeviri)
Device-to-device (D2D) communications enables mobile devices to directly communicate with each other when they are relatively close to each other. We consider the selection of direct or indirect communication path via the base transceiver station for D2D communications. Referring to this as the mode selection problem, in this thesis we define mode selection rules based on channel capacity, signal-to-noise ratio (SNR), interference-to-signal ratio (ISR), received signal strength indicator (RSSI) and distance. We also define associated performance metrics by modeling the mode selection problem as a hypothesis test with Gaussian distribution. Furthermore we provide the analytical expressions for correct detection, false alarm, and missed detection probabilities. Our results of the proposed framework can provide sufficient insight about the expected performances through the used mode selection rule for D2D communications.