Sistem düşüncesi yaklaşımıyla kurumsal sosyal sorumluluk kapsamındaki paydaşların incelenmesi
Analyizing stakeholders in the corporate social responsbility extent with the system thought approach
  1. Tez No: 349887
  2. Yazar: OĞUZHAN ŞENOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYBERK SOYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma kapsamında kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerinde paydaşlar arasındaki etkileşim ve bu etkileşimlerin sonuçları ele alınmıştır. Kurumsal sosyal sorumluluk sermayesini en iyi kullanan işletmelerin rekabet ve geleceğe yönelik güven anlamında üstünlük sağlamışlardır. Günümüzün küresel ekonomik koşulları ve sürekli artmakta olan rekabet ortamında işletmeler ayakta kalabilmek ve sürdürülebilir iyi performans gösterebilmek için çevreci ve sosyal sorumluluk odaklı yönetim şekillerine yönelmişlerdir.1920'lerden başlayarak günümüze kadar kurumsal sosyal sorumluluk kavramı birçok değişim geçirmiştir. Önceleri çalışan haklarının iyileştirilmesi iken daha sonra, çevreye duyarlı üretim, tüketici hakları gibi konular ele alınmıştır. 1960'lı yıllarda tekrar hız kazanan çalışmalar ortaklara bilgi sağlama, iş adaleti, kârı paylaşma, geri dönüşüm ve toplum sağlığına hizmet yönünde evrimleşmiştir. Günümüzde ise birçok paydaşla beraber karşılıklı kazanç, ?yeşil? kavramı, kalite ve tüketici hakları ön plandadır.Kurumsal sosyal sorumluluk kavramının günümüzde sadece paydaşlara sorumluluk değil, ötesinde bunu tüm süreçlere yaymak ve raporlamak boyutunu içerir. Ancak bu yolla ekonomik fayda içerir.İşletmelerin paydaşları ile sosyal sorumluluk bilinciyle kurdukları etkileşim tüm toplum ve çevre için faydalı olacaklardır. İşletmeler bunu yaparken toplumsal hassasiyetleri gözetmeli, devletle ve STK'larla beraber yeni eğilimleri gözeterek ve de mümkün olduğunca medyayı da arkalarına almalı ve varlığını sürdürmelidir. Temel amaç her zaman en geniş kapsamdaki paydaşların çift taraflı kazancıdır. Kurumsal sosyal sorumluluk uzun vadede, iş stratejisinin bir parçası olarak kuruma ve kurumun markalarına katma değer sağlamaktadır ve manevi sermayesini artırarak bunun sonucunda da kârlılığını arttırmaktadır. Bu amaçla işletmeler, gerçekleştirdikleri kurumsal sosyal sorumluluk projeleri ile sosyal paydaşları, toplum ve kendileri için sürdürülebilir kalkınmaya destek vermelidirler.Çalışma kapsamında sistem dinamiği modeli kurulmuş ve belirlenen paydaşlar arasındaki ilişkiler neden-sonuç çerçevesinde incelenerek daha etkin bir rol paylaşımı için alınması gereken sorumluluklar ve en önemlisi bir şirketin yapması gereken KSS tanımlaması, proje ve faaliyetlerin ne ve nasıl olması gerektiği hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, interaction between the stakeholders at corporate social responsibility activities and its results were considered on a preferential basis. Companies which used corporate social responsibility capital in the best way gained competitive advantage and became superior in the meaning of assuring for future. At the recent global economic conditions and ever-growing challenging environment companies tend to focus on environmentalist and social management styles in order to remain its existence and maintain good performance.Starting from 1920?s until today corporate social responsibility concept have changed for several times. At the beginning it was about enhancing worker rights but then concepts like environmentally conscious production/manufacturing and customer rights were taken into account. In 1960?s works accelerated and evolved on full disclosure to partners, work justice, sharing the profit, recycling and serving to society?s health. Nowadays the trend is having win-win strategy with stakeholders, ?green? concept, quality and consumer rights.At the time being CSR concept does not only include responsibility against stakeholders but spreading it to all processes and reporting dimensions. Only in this way it will have economic beneficesInteraction that companies establish with social responsibility conscious with their stakeholders will be beneficiary for environment and society. During their practices companies should take society?s sensitiveness into account, watch the last trend with government and NGOs and should be backed by media. The main purpose is settling win-win strategy in the widest frame. In long term CSR adds value to the corporate and to brands of the corporate as a part of a business strategy and increases the ??? capital which in turn increases profitability. Therefore corporate shall give support to their stakeholders, society and themselves for sustainable development with the CSR projects they execute.In this work a system dynamics model was created and relationships between stakeholder was examined in the cause-effect frame in order to define responsibilities to have an more effective and efficient role sharing. Most importantly information was given about how a company shall define CSR, its projects and practices and how they shall get into action.