Keratin based poly(acrylonitrile-co-ethylene glycol)synthesis and characterisation
Keratin esaslı poli(akrilo nitril-ko-etilen glikol) polimer sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 349889
  2. Yazar: SELİM ZEYDANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tavuk çiftliklerinde atık olarak ortaya çıkan tavuk tüylerinin imha edilmesi önemli bir sorun oluşturmaktadır. Genel olarak yakılarak imha edilen tavuk tüyü yapısındaki % 91 oranındaki keratin nedeniyle aslında değerli bir hammaddedir. Şu ana kadar tavuk tüyünden elde edilen keratin yalnızca kozmetik endüstrisi ile temizlik ve tıbbi amaçlar için kullanılan biyo-bozunur dokusuz kumaşlarda kısıtlı kullanım alanı bulabilmiştir. Öte yandan, düşük yoğunluk, yüksek elastikiyet, sıkıştırılabilme, morfolojik ve vücudu sıcak tutabilme avantajları sayesinde tavuk tüyü keratini tekstil elyafı olarak kullanılmasını sağlayacak önemli avantajlara sahiptir. Buradaki temel sorun keratinin tekstil elyafı olarak kulanılmasına yetecek kadar mekanik mukavemete sahip olmamasıdır. Keratinin mekanik mukavemeti düşük olduğu için tek başına tekstil elyafı olarak kullanılamamaktadır. Literatürde keratinin farklı tipte polimerlerle karıştırılarak (blending) tekstil elyafı olarak kullanılma çalışmalarına rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Disposal of chicken feather (CF) waste is a big problem in poultry farms. Currently CF is generally disposed by burial. However, CF is a valuable raw material since it contains 91% keratin in its structure. So far CF-keratin found only limited applications in cosmetic industry and in biodegradable nonwovens for sanitary and medical purposes. On the other hand, having unique advantages such as low density, good resilience and compression capability and morphological properties, keeping the body warm and, CF-keratin has a big potential to be used as a textile fiber. Since mechanical stability of keratin is relatively low it cannot be used in textiles applications alone. In literature there are a few studies which investigated the blending of keratin with different types polymers.