Kırşehir İl'i merkez İlçesi tarım işletmelerinde gelir dağılımı
Income distribution in central district farms in Kırşehir
- Tez No: 34990
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ERKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi KIRŞEHİR ILI MERKEZ İLÇESİ TARIM İSLETMELERİNDE GELİR DAĞILIMI ilkay POL AT Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabil im Dalı Danışman: Prof. Dr. Ahmet ERK US 1994, Sayfa: 88 Jüri :Prof.Dr. Ahmet ERKUS Doç. Dr.Selahattin ERAKTAN Prof. Dr. Rauf AR I KAN Bu çalışmada Kırşehir îli Merkez ilçesi tarım işletmelerinin gelirleri tesbit edilip, gelir dağılımı ortaya konmuştur. Araştırma alanını doğal faktörler ve tarım tekniği yönünden temsil eden 5 köyde (Akçaagıl, Gollü, Güzler, Körpmar, Sidikli Kumarkaç) 55 işletme, basit tesadüfi tabakalama örnekleme yöntemi ile 1- 250, 251-500 ve 500 dekardan büyük işletmeler olmak üzere üç büyüklük grubuna ayrılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; işletme arazisinin %83,75'i mülk arazi, %16,25'i ortağa veya kiraya tutulan arazidir, işletme arazisinin %98,79'u tarla arazisi, %1,21'i ise sebze, meyve ve bag arasidir. incelenen işletmelerde ortalama mülk arazi genişliği 208,55 dekar, ortalama işletme arazisi genişliği ise 249 dekardır. Arazi dağılımlarını gösteren Gini oranı mülk arazi için G= 0,3181, işletme arazisi için G=0,3534 olarak hesaplanmıştır, işletme başına düşen tarımsal gelir ortalama 53.708.980 TL olup, bu gelirin dağılımını gösteren Gini oranı G=0,3648 olarak bulunmuştur, işletme başına ortalama aile(hanehalkı ) geliri 63.101.715 TL'dir. Aile geliri dağılımında Gini oranı G=0,3321 olarak bulunmuştur. incelenen işletmelerde kişi başına düşen aile geliri dağılımı için Gini oranı G=0, 3498'dir. Bulunan bu değerler incelenen işletmelerde gelirin dengeli dagılmadıgını göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Mülk arazi, işletme arazisi, Gayri saf hasıla, Aile (hanehalkı) geliri, Gelir dağılımı, Gini oranı
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT M.Sc Thesis INCOME DISTRIBUTION IN CENTRAL DISTRICT FARMS IN KIRŞEHİR tlkay POLAT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof.Dr. Ahmet ERKUS 1994, Page: 88 Jury: Prof.Dr. Ahmet ERKUS Assoc. Prof.Dr. Selahattin ERAKTAN Prof.Dr. Rauf AR IK AN In this work, agricultural incomes of farms were investigated and income distiribution was found in Central district farms in Kırşehir in 5 villages (Akçaagıl, Gollü, Güzler, Körpınar, Sidikli Kumarkaç), representing research area with the respect of natural factors and agricultural techiniques, 55 farms were classified into three groups as 1-250,251-500 and more than 50O decar by stratified random sampling method. According to research results;On the farms studied, 83,75% of this was owned land, 16,25% was share cropped and rented land. 98,79% of oparated land was tillable land and 1,21% was horticulture vegatable and vineyardland. On the farms studied, the avarage owned land was 208,55 decar, average oparated land was 249 decar. The Gini ratios, showing the distribution, was calculated as 0,3181 for owened land and as 0,3534 for oparated land. The average net farm income per farm was 53.708.980 TL, and the Gini ratio, G, showing the distribution of this income was found as 0,3648. The average family income per farm was 63.101.715 TL. Gini ratio was found as 0,3321 for family income distribution. The Gini ratio was found as 0,3498 for family income per person. According to these results, income on the farms studied was not distributed in balance. KEY WORDS: Owned land, oparated land, gross farm income, family income, income distribution, Gini ratio