The effect of UV and solar irradiation on degradation of refractory organic compounds
Dirençli organik madde gideriminde morötesi ışıma ve güneş ışığının etkisi
- Tez No: 349909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE TEZCANLI GÜYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu MS tez çalışmasında dirençli organik bileşiklerin güneş ışınmımı ve Ultraviyole (UV) ışınları kullanılarak üç dirençli bileşik olan ibuprofen, diklofenak ve fenol bileşikleri ile çalışılmıştır. Bu araştırmada UV/H2O2, Güneş/H2O2, UV /TiO2, Güneş/TiO2, UV /ZnO ve Güneş/ZnO gibi fotokimyasal bazlı ileri oksidasyon prosesleri uygulanmıştır. UV bazlı deneylerde, geleneksel bir laboratuar ölçekli 254nm dalgaboyuna sahip UV reaktörü kullanılmıştır. Güneş ışınımı deneyleri ise bileşik bir parabolik kolektör (CPC) sistemi ile yapılmıştır. Bu amaçla yeni bir CPC sistemi üniversite bünyesinde tasarlanmış olup yansıtıcı malzeme olarak krom plakaları kullanılmıştır. Güneş radyasyon emilimi için kuvars ve borosilikat eş zamanlı olarak test edilmiştir. Güneş ışınlama sistemi, UV/H2O2 metoduna göre dirençli organik bileşiklerin arıtılmasında daha verimlidir. İbuprofen?in bozulma oranı diklofenak ve fenole göre daha yüksektir. Kullanılan H2O2 miktarı, katalizör eklentisi ve sistem pH?ı kontrol parametreleri olarak incelenmiştir.Katalizör olarak TiO2 çok daha etkilidir ve diklofenak bozunumu nötr pH?ta daha yüksek iken, ibuprofen ve fenol için asidik pH çok daha verimli olmuştur. Ayrıca Türkiye'de mevcut radyasyon yoğunluğu, bozulma sürecini etkileyebilecek kadar yüksek değildir. Güneş sistemlerinde kuvars ve borosilikat emici tüplere uygun olarak çalışılmıştır. Kuvars tüpler borosilikat tüplere oranla UV ışınlarını daha etkili emebilir, bu yüzden tüm kuvars esaslı deneylerde bozulma sonuçları daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the effect of solar irradiation and Ultraviolet (UV) rays on degradation of refractory organic compounds. Ibuprofen, diclofenac and phenol have been studied for this purpose. Photochemical based Advanced Oxidation Process schemes like UV/H2O2, Solar/H2O2, UV /TiO2, Solar/TiO2, UV /ZnO and Solar/ZnO have been applied in this investigation. For UV based experiments a conventional lab scale UV reactor with 254nm wavelength has been used. Solar experiments have been done by a compound parabolic collector (CPC). This CPC system has been designed in this university. For solar radiations absorption quartz and borosilicate have been simultaneously tested and for reflection chrome plates have been used. UV based system is more effective in treatment of studied refractory compounds compared to solar system. Degradation rate for Ibuprofen is higher than diclofenac and phenol. Phenol is proved to be very resistant and takes long time in degradation. Amount of H2O2, catalyst loading and system pH have been studied as controlling parameters. TiO2 is more effective catalyst and in most cases acidic pH is effective for Ibuprofen and Phenol while Diclofenac degradation is higher in neutral pH region. In solar irradiation mostly UVA and slight amount of UVB rays are available which are less effective in generation hydroxyl radicals. Also radiations intensity available in Turkey is not so high which can affect the degradation process. Solar systems have been studied accordingly for quartz and borosilicate absorbing tubes. Quartz tubes can absorb UV rays more efficiently compared to borosilicate which results in highere degradation.