Cytotoxic and genotoxic effects of Datura stramonium extracts on cultured human lymphocytes
Datura stramonium ekstraklarının insan lenfosit kültürleri üzerine sitotoksik ve genotoksik etkilerinin belirlenmesi
- Tez No: 349910
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LOKMAN ALPSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Datura stramonium, Datura cinsinden Solanacea familyasından bir bitkidir.Halüsinasyon, delilik, epilepsi ve depresyon tedavisinde kullanılan antikolinerjik vedeliriant olarak sınıflandırılan atropin, scopolamin ve hiyosiyamin aktif bile?enlerindenolu?maktadır. Bu çalı?mada D. stramonium metanolik tohumlarının insan lenfositkültürü üzerindeki genotoksik ve sitotoksik etkileri karde? kromotid değisimi(KKD),Tunnel, Laktat dehydrogenez(LDH) ve hücre büyümesi test (WST-1) yöntemlerikullanılarak belirlenmi?tir. Sonuçlarımız D. stramonium ekstraktlarının (DE) lenfositkültürü üzerinde yüksek toksik etkisi olmayıp konsantrasyonlara bağlı olarak 24.
Özet (Çeviri)
Datura stramonium is a plant in the Datura genus, within the Solanaceae family.The active ingredients are atropine, hyoscyamine and scopolamine which are classifiedas deliriants, or anticholinergics used as a hallucinogen and internally to treat madness,epilepsy, and depression. In this study, we aimed that determination of cytotoxic andgenotoxic effects of D. stramonium methanolic seeds extract (DE) on humanlymphocytes culture by using sister chromatid exchange(SCE) and TUNNELtest(genotoxicity test), Lactate dehydrogenease (LDH) and cell proliferation(WST-1 ) asa group of cytotoxicity test.