Temsil biçimleri üzerinden bir zihniyet çözümlemesi
An analysis of a mindset through the forms of representation
  1. Tez No: 350096
  2. Yazar: ÖZLEM HEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP SAYIN BALIKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: El Sanatları, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Performing and Visual Arts, Art History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 423
Özet
Bu tezin temel savı Türkiye'nin kendine özgü dinamikleri olduğuna inançla bu dinamiklerin ne doğrudan Batı'nın kuramsal örgütlenmesiyle, ne de homojen olarak idrak edilmiş olan Doğu düşüncesiyle açıklanamayacağına yönelik bir sezginin üstüne yapılanmaktadır. Kâinat kavrayışının sanatsal formlar üzerine etkisine yönelik genel kabulden hareketle bu kavrayışı temele alan bir zihin atlasını kat ederek Batılı temsil formlarının işlemediği bir uzamda çoğunluğun aklını/kalbini çelmeye neyin muktedir olabileceğine yönelik bir merakın ardından gidilmektedir. Temsilin ve bakışın sorunsallaştırıldığı çalışmada inceleme alanı olarak seçilen Osmanlı minyatürleri, göz-resim-yazı ilişkisi ile nakkaşın amelindeki itkilerin anlaşılmasıyla performativitenin canlılığını deneyimlemekten ya da misal âleminden ibret almaktan lezzet duyan bir seyir geleneğinin bugüne düşen izini aramak için uygun bir mecra olarak görünmekte; kendine özgü bir dili olan minyatürlerin uyandırdığı etki canlılığa yol açarak seyircinin hayretine kapı aralayacak bir olanağa yol vermektedir.
Özet (Çeviri)
The main argument of this dissertation is based on the belief that there exists dynamics particular to Turkey and on the flair that these dynamics cannot be validated, neither directly by the Western theoretical means, nor through the Eastern thinking which has been perceived homogeneously. Considering the consensus on the effects of the common perception of the universe on the art forms and wending a mental atlas based on this consensus, what can possibly tempt--mentally/emotionally --the majority of the people in an atmosphere where the Western representation forms remain functionless has been curiously pursued. Picked as the field of research in this work, in which the representation and viewing have been problematized, the Ottoman miniatures seem to be the appropriate course to pursue the trace of the tradition of spectating that bears the taste of experiencing the vividness of the performability comprehending the correlation among the eye-the picture-the inscription and the motive in the labour of the ?nakkaş? (the miniature artist), or the taste of of drawing the lessons from the ?misal âlemi? (The World of Idea-Images); the effect produced by these Ottoman miniatures conveyed through their own distinctive language entails vividness, as well, thus allowing the possibility of opening the gates ajar for the astonishing admiration of the spectators.