İçmimarlık tasarımda marka yaratma
Brand building in interior architectural design
  1. Tez No: 350189
  2. Yazar: A. HİKMET BAŞAYTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ DENİZ ILGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZETGün içinde birçok mekan farklı zevklere ve isteklere sahip kişilercekullanılmaktadır. Kimileri sadece amaca hizmet eden basit, süsten uzak mekanlardaçalışır, kimileri ise bu mekanları seçerken işlevine önem verdiği kadar rengine, hacminve mobilyaların biçimine ve bazen de mekanın içerdiği mesaja dikkat eder. Dolayısıylamekanlar, bu istek ve özellikler düşünülerek tasarlanmaktadır. Çoğu zaman isemekanlar istenilenin dışında da şekillenebilir. Kullanılan bu mekanlar ve mekanlardakiürünler; tasarlanırken, pazarlanırken; ürün - kullanıcı ilişkisi düşünülerek sunulmaktadır.Böylelikle kullanıcıya ulaşmasını ya da kullanıcının dikkatini çekmesini, tasarımınınsağladığı kadar bu ürünlerin markalaşması, pazarlanması ve müşteriye sunulması daönem kazanmaktadır.Dünyada endüstriyel ürünlerin tasarımı ve markalaşma konusunda mücadelesürerken, ülkemizde de tasarıma önem veren, uluslararası alandaki markalar arasındayer alan firmaların çoğalmaktadır. İçmimarların da gelişen teknik ve bilim alanlarını takipederek; tasarım- üretim-pazarlama süreçlerini düşünerek tasarım yapması doğru biryöntem olacaktır.Günümüzde restoran, otel, ve kafe gibi yeme-içme- dinlenme hizmeti verenmekanlarda, grafik tasarım; iç mimarların destek olarak kullandığı, mekan tasarımınıgüçlendiren önemli disiplinler arasındadır. Bu yüzden; ?İç mimarlıkta grafik tasarımöğelerinin kullanımını güçlendirmek gerekmektedir. Mekanı şekillendirirken, markakimliğini düşünerek grafik tasarım öğelerinin kullanılması tasarıma farklı özelliklergetirecektir.Ürünün, doğru kitleye ulaşması ve istenilen ilgi ve değeri elde etmesinigerçekleştirmek için tasarım sürecinde ürünün pazarlama tekniklerini de tasarlamakgerekmektedir. Bu durumda iç mimarların tasarım-kullanıcı ilişkisinde en kuvvetli iletişimaracı olan marka kavramını ve stratejilerini mekan kavramı ile düşünüp, mekanda buöğeleri kullanması, marka ? mekan konseptinin tutarlık göstermesini sağlayacaktır. Budurum mekanın kullanıcıları ? işletmecileri tarafından artı değer olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn daily routines, interiors are utilized by many people with different tastes andexpectations. For some simple and functional interiors work while others look for color,form and the message that interiors and furniture units may carry along with theirfunctional role. Hence, interiors are designed with the consideration of such expectationsand characteristics. However, in many cases, interiors may end up relatively differentfrom what was planned in the first place. Design and market strategies of such interiorsand the products are based on mainly the concepts of product and user relationship.Consequently not only the design it self attract the attention but also branding, marketingand presentation strategies.While worldwide challenge continuous in the areas of industrial design andbranding, Turkey achieves to have significant number of internationally acknowledgedentrepreneurs who accept design making process as part of the marketing strategies.Similarly, for interiors designer as well, it would be wise to design considering closerelation of design-production and marketing processes.Today in hospitality, retail and recreational design areas such as restaurants,hotels, cafés utilizing graphic design disciplines is considered one of the major meanthat strengthen interiors. Hence, giving special emphasis on branding and identitymaking processes through graphic design means would create powerful interiors.In order to reach the targeted user, product marketing strategies should beachieved through a careful design. Consequently, space branding is considered one ofthe strongest means that helps connecting user with the design. Therefore, taking intoconsideration the power of branding strategies through space crating process wouldhelp creating consistent and holistic interiors. Interiors having such attributes arerecognized positively through users and entrepreneurs.