Lüks marka moda mağazalarındaki, imaj ve iç mekan tasarımının vakko örneğinde incelenmesi
Image and interior design in high end fashion stores: The case study of vakko
- Tez No: 318552
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL ULUENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışmasının amacı lüks marka moda mağazalarındaki, imaj ve iç mekan tasarım ilişkisinin incelenerek, Vakko markasında irdelenmesidir. Tezin amacına bağlı olarak görselliğin mağazacılıktaki önemi ve günümüzde gelinen mağazacılık anlayışıyla giriş yapılmaktadır.İkinci bölümde; ticaret ve alışverişin tanımıyla başlayarak, alışveriş işlevinin tarihçesi, alışverişin tarih boyunca nasıl mekanlarda yapıldığı incelenmektedir. Endüstri devriminin etkisiyle gelişen teknolojinin ortaya çıkardığı alışveriş mekanlarına yer verilmekte ve bu etkilerin Türk mimarisine ve İstanbul'da bulunan alışveriş mekanlarına olan yansımaları anlatılmaktadır.Üçüncü bölümde; markanın ne demek olduğu ve tanınmış bir marka olarak marka imajı ve kurum kimliği konuları incelenmektedir. Bir marka yaratmanın incelikleri ve bunun iç mimaride mağaza atmosferine etkileri vurgulanmaktadır. Özellikle lüks marka yaratmakla ilgili mekana yansıtılması gerekenlerin önemi belirtilmektedir.Dördüncü bölümde mağaza türlerinin ve bir mağazanın konumlandığı yerden başlayarak, iç mimarisinden ürün teşhir ve yerleştirilmesine kadar irdelenmektedir.Beşinci bölümde Türkiye'de lüks marka mağazacılığına en iyi örnek olan Vakko markasına yer verilmektedir. Vakko markasının tarihsel gelişimi anlatılırken, mimariye, sanata olan katkısı vurgulanmakta ve Vakko'nun mağazaları incelenmektedir.Sonuç bölümünde ise; dünyada ki lüks markaların perakendecilikte tasarıma verdikleri önem vurgulanmaktadır. Buna bağlı olarak Türkiye'de Vakko markasının lüks marka mağazacılığına örnek olarak seçilmesine sebep olan özellikleri tüm tarihi ve mağazaları düşünülerek irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyse the relationship between the image and the interior design within the context of Vakko stores? case study. The significance of visuality in marketing at fashion stores and current retail concepts are mentioned in the introduction.In the second chapter; the history and the descriptions of trading and shopping are studied. The history of trading and the story of shopping spaces are also described. Industrial Revolution?s influences over Turkish Architecture and the shopping spaces are also referred, as well.Later on, the meaning of `brand name? is emphasised. The importance of forming the image, the establishing image of the brand name and combining this concept within the architectural aspects are described in the third chapter.In the fourth chapter; primarely the types of stores are described. Secondly, starting from location till displaying units are being analysed in detail. Finally considering each and every detail, how to design a high end fashion store is described.In the fifth chapter ; one of the well known brand names called Vakko, is brought up as the leader of high end fashion stores in Turkey. The historical development of Vakko is being narrated, its contribution to architecture and art is also underlined. Then, Vakko stores? interior design is analysed.As a conclusion; the importance of interior design in retailing for the luxury stores all around the world, is emphasised. Since, Vakko is a very good example in this catagory, it is chosen as one of the high end fashion stores in Turkey .