Ladigesocypris ghigii (Gianferrari, 1927)'nin üreme özellikleri üzerine bir araştırma
A study on the reproductive characteristics of Ladigesocypris ghigii (Gianferrari, 1927)
  1. Tez No: 350230
  2. Yazar: İSMAİL DAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu tez çalışmasında, ülkemiz Ege Bölgesindeki akarsularımızda yaşayan ve Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN)'nce nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğu bildirilen endemik tür Ladigesocypris ghigii (Gianferrari,1927)'nin yapay koşullar altında üreme özellikleri, embriyo ve larval gelişimi araştırılmıştır.Ladigesocypris ghigii anaçları, Muğla ili Köyceğiz ilçesindeki Yuvarlakçay'dan toplanmış ve Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü'ndeki yapay ortama adapte edilmiştir.Çalışmada 50 adet anaç birey kullanılmıştır. 16 adet yumurta üzerinde embriyo ve larva gelişimi izlenmiştir. 22,26 ±0,43 ºC kuluçka sıcaklığında yumurtalar yaklaşık 75 saatte açılmıştır. Yumurtaları renksiz, saydam, yapışkan özellikli ve küresel şekillidir. Yumurta çapı 1,6 mm.dir. Yumurtadan yeni çıkmış larva total boyu 5,2 mm.dir. Besin kesesi 3. günde, 6,2 mm. boyda iken tamamen tüketilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the reproductive characteristics and developmental morphology of an endemic species, Ladigesocypris ghigii, which lives in the streams in the Aegean Region of Turkey and announced as endangered fish by International Union for Conservation Nature and Natural Resources (IUCN), were investigated.The adult fish were collected from Yuvarlakçay (Köyceğiz, MUĞLA) and adapted to the artificial conditions at the Kepez Unit of Mediterranean Fisheries Research Production and Training Institute,Antalya,Turkey.Fifty adult fish were used in this study. Embryonic and larval development were monitored on 16 eggs. Hatching occurred 75 hours after fertilization at an average water temperature of 22.26 ±0.43 ºC. The eggs were unpigmented, transparent, adherent and spherical in shape. Egg?s diameter was 1.6 mm. The newly hatched larvae were 5.2 mm in total body length. The yolk was completely absorbed within three days when they were 6.2 mm body length.