Ticaret meslek liselerinde okuyan öğrencilerin yüksek öğretime yönelik motivasyon düzeylerinin araştırılması: İstanbul ili örneği
To bring out the motivation level of the commercial high school students for the high education: Istanbul as the model
  1. Tez No: 350229
  2. Yazar: BİLGE AYTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN GAVCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bireyleri, beklenen ve istenen yönde hareket etmelerine ve davranmalarına teşvik eden; kendiliğinden veya çevrelerinden kaynaklanan çeşitli güdüler olarak bilinen motivasyon insanı yaşamda başarıya götüren en önemli unsurdur. Bir ihtiyaç olmaksızın bireylerin motive olabilme olanağı yoktur. Yani motive olabilmek için kişinin önce ihtiyacını tespit etmesi gerekir. Bir başka motive edici unsur ise kişinin hedefini net bir şekilde belirlemiş olmasıdır. İhtiyacını ve hedefini netleştirmiş kişi daha kolay motive olacak ve amacına kolayca ulaşacaktır.Öğrenme, kişinin ihtiyaçlarını fark etmesi ile başlar. Kişinin bu ihtiyaçları karşılayacak fırsatları ve bu fırsatların kendisine sağlayacağı ödülleri değerlendirmesi ve bunlara istemli bir tepki göstermesi ile devam eder. Kişinin enerjisini öğrenmeye odaklaması, öğrenme durumuna aktif olarak katılması gerekmektedir. Kişinin öğrenmeye katılıp katılamayacağını belirleyen güç ise öğrenme motivasyonudur.Bir öğrenci başarılı olabilmek için çalışmak zorundadır. Fakat çalışma için içsel ve dışsal faktörleri sağlıklı değerlendirmek durumundadır. Başarı sadece çok çalışmaya ya da belli bir dönemde çalışmaya bağlı değildir. Başarının doğası gereği sürekli ve disiplinli bir uygulama yapmak kaçınılmazdır. Bunu sağlayan itici güç ise motivasyondur.ÖSS söz konusu olduğunda öğrencilerin başarılarını belirleyen ana unsur motivasyon düzeyleridir. Öğrenci motive kaynağını ya kendisinden alır veya motivasyonunu çevresinden yani ailesinden, arkadaşlarından, öğretmenlerinden alır. Ancak başarı için motivasyonun şart olduğu asla unutulmamalıdır.Bu bağlamda, motivasyonun öğrencilerin yüksek öğretime yönelmelerindeki etkilerini araştırmak bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır.Bu çerçevede ele alınan çalışmada, konu önce teorik olarak ele alınmış, kuramsal kısım tamamlandıktan sonra, alan araştırması için ticaret meslek liselerinde okuyan öğrencilerden seçilen örneklem üzerine anket yöntemi uygulanmıştır. Çalışmanın teorik kısmında, motivasyon kavramları, motivasyon teorileri ve motivasyonun insanlar ve öğrenciler üzerindeki etkileri ayrıntılı olarak incelenmiştir.Uygulama kısmında ise, ticaret meslek liselerinde okuyan öğrencilerin yüksek öğretime yönelik motivasyon düzeyleri üzerine yapılan araştırma sonuçlarına ve değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Motivation refers to derives originating from the person himself or his environments. It encourage individuals to engage in a expected and wished behavior. Motivation seems to be the most important factor in the personal achievement. There is no way to urge individuals without a need. Besides this, goal setting is extremely important to motivation and success. By the express setting of needs and goals, individuals will be easily motivated and attain their aims.Motivation has great influences upon the learning and achivement processs. Concerning Student Selection Examination (ÖSS), the success of the students is mainly determined by their motivation levels. The sources of the students motivation may be the student himself, or his envirenments such as his family, his friends, and his teachers.The main purpose of this study was to determine the impacts of motivation on the students orientation to higher education.In this study, the subject is firstly treated in a theoretical way, and after the completion of theoretical part, field research is conducted in Commercial Vocational Lycees, a survey research methode is applied to a sample consisting of students. The theoretical part of the study mainly deals with the notions of motivation, the theories of motivation and the influences of the motivation on students and individuals. On the other hand, the practical part concerns the consequences and the interpretations of the research relating to the levels of motivation of the students attending the Commercial Vocational Lycees.