Localisation of nao humanoid robots using neural networks and image processing
Nao insansı robotlarda görüntü işleme ve yapay sinir ağları ile lokalizasyon
  1. Tez No: 350467
  2. Yazar: ERMAN GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY ÖKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Mechatronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Projenin ana amacı kendi lokasyon bilgisini saptayabilen akıllı robotlara yönelik geliştirma yapmaktır. Konusu geçen robotlar üzerinde 3 ana modül bulunmaktadır. Bunlar hareketi lokalizasyon ve streteji olarak sıralanabilir. Tüm bu modüller birbirlerine bağlı olmakla beraber fonksiyonları farklıdır.Bu projede yapay sinir ağları ve görüntü işleme teknikleri kullanılarak robotların saha üzerinde lokalizasyonu sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main idea for this project is to create intelligent robot soccer game by using its location. There are main modules to make humanoid robots fully autonomous which are motion, localisation and strategy.These modules are bound each other but they have their own coding and functions.In this thesis localisation is done by using neural networks and image processing techniques.