Meskun alanlardan yağmur suyunun drenajı
Stormwater urban drainage
- Tez No: 350495
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ UYUMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hidrolik Hidroloji ve Su Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Meskûn alanlarda yağmur suyu drenajının incelenmesi hususunda, drenaj tipleri ve şekilleri ile bu çalışmaya başlangıç yapılmış, teknik özellik ve detayları ile beraber özellikle meskun alanlarda bulunan drenaj hatlarının giriş yerleri hakkında bilgi verilmiştir.Meskûn alanlardan yağmursuyunu uzaklaştıran giriş yerlerinin hidroliği, hesapları ve tasarım kıstaslarından bahsedilmiş ve bunlar arasında karşılaştırmalarda bulunulmuştur.İncelemeye esas drenaj giriş yerlerinden ızgara giriş yerlerinin FHWA (Amerika Birleşik Devletleri Federal Otoyol Müdürlüğü) tarafından yapılmış ve rapor edilmiş mevcut deneysel verilerinden ve gözlemlerden yararlanılarak, bilgiler tablolar halinde özetlenmeye çalışılmıştır. Bu tablolar ile beraber deney verileri için farklı grafik ve denklemler çıkarılmış ve bunlar arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. Izgara giriş yerlerinin veriminin çeşitli boyutsuz büyüklerle karşılaştırmaları yapılarak aralarındaki oranlar incelenmiş ve farklı ve yeni kazanımlar elde edilmiştir.Ayrıca emsal deney incelemesi sonucunda akım davranışı, enine eğim ve boyuna eğim, giriş yerlerinin verimleri ve çeşitli yeni boyutsuz değerler hidrolik ve matematiksel olarak analiz edilerek en verimli ve en verimsiz ızgara tipleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Regarding to urban drainage, it is explained that the storm water drainage, drainage types and shapes together with technical features and details of drainage lines, places of entry, particularly in urban areas from the begining of this study.So for this aim, it is mentioned about inlet types hydraulics calculations and design criteria. Comparing of these inlet types according to hydraulic calculations and benefits is determined.Within the concept of this study, from the experiment data and observations which is done by FHWA (US Federal Highway Administration) have been reported briefly by tables and graphics. Beside that any other different graphics and equations are made up anda re compared within each other. Also the hydraulics efficiency of grate inlets are compared with different new dimensionless values and investigated the ratio between hydraulic efficiency and them. So that new and different achievements are observed.In addition, regarding to FHWA experimental results, by doing an mathmetical and hydraulic analysis of gutter flow, longitudinal slope and cross slope, hydraulic efficiency of grate inlets and new dimensionless values, most efficient and worst efficient grate inlet types are observed.