Yakın fay depremleri etkisindeki konsol kolonların performansı
Performance of cantilever columns subjected to near-fault ground motions
  1. Tez No: 350606
  2. Yazar: MEHMET FATİH ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada, taşıyıcı sistemi soket biçimindeki temellere oturtulmuş, konsol olarak çalışan kare kesitli kolonlar ile bu kolonlara mafsallı olarak bağlanmış kirişlerden oluşmaktadır. Yerinde yapılan incelemeler sonucunda binaların başlıca göçme nedenlerinin kolon taban kesitindeki mafsallaşmalar olarak belirlenmiştir. Güncel çalışmalar yapının konumunun (fay hattına yakınlığının) deprem durumunda yapı davranışı üzerinde etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Prefabrik betonarme kolon elamanlarının yakın fay depremler anındaki davranışını anlayabilmek için 30x30 cm, 40x40 cm, 50x50 cm, 60x60 cm boyutlarında ve her bir kesit boyutu için %1 ve %2, boyuna donatı oranlarını içeren 8 tip kolonun Artımsal Dinamik ve Statik İtme Doğrusal Olmayan Analizi gerçekleştirilmiştir. Tüm kolonlar için eksenel yük düzeyi %10 alınmıştır. Yapılan analizler ile prefabrik betonarme kolonların performansının artan kesit boyutu ve artan donatı oranına bağlı olarak değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural configuration consists of square-shaped cantilever columns founded in socket type foundations and with simply supported beams. Based on site investigations, main reasons of the building collapse were defined as plastic hinging at the base of columns. Recent investigations have shown that the response of structures exposed to earthquake loading is affected by location of structure closeness to fault line. To define ?exact? behavior of prefabricated column elements subjected to near-fault ground motions, Incremental Dynamic Analysis and Pushover Analyses were performed using various sectional dimensions (30x30 cm, 40x40 cm, 50x50 cm, 60x60 cm) and for each cross sectional dimension, two longitudinal reinforcement ratio (1%, 2%) were studied. All columns were subjected to the axial force of 10% of the axial force capacity for the axial load level. The main purpose of the current study is to investigate the performance of RC precast columns due to increasing sectional dimensions and longitudinal reinforcement ratio.